Благовісник

Як зберегти особистий простір у стосунках

Чому любов чоловіка/дружини часом «душить»? Чому ми іноді радіємо, якщо чоловік і діти їдуть на дачу, а нам належить кілька днів самотності? Чому час від часу чоловіки радісно втікають на риболовлю замість того, щоб провести вихідний із родиною?

Я знаю одного бізнесмена, солідного чоловіка, який влітку приїжджав додому з відрядження лише на вихідні. Посидівши годинку-другу з веселою й балакучою дружиною, яка, скучивши, ходила за ним буквально по п’ятах, він хапав сапку й тікав із нею на город, якому, до речі, було відведено чимало місця в його величезній садибі. Там він із захватом бився з бур’янами, збирав жуків із картоплі й поливав помідори.

Отже, ми хочемо побути на самоті, щоб відпочити від всіх і відновити емоційну рівновагу. Це цілком нормальне людське бажання. Але якщо таке бажання у нас постійне? Одна з причин — можливо, ми відчуваємо дефіцит особистого простору. Це зовсім не рідкість. Особистий простір захищений межами, і розмивання або порушення цих кордонів будь-ким — для нас джерело дискомфорту.

Сімейні стосунки — це середовище, де наш особистий простір може час від часу звужуватися, а часом сходити нанівець взагалі. Відбувається це з різних причин. Найістотніша — народження в родині дітей. Батьки, особливо матері, у перші роки життя дитини свого особистого простору практично позбавлені.

Довгий час мати перебуває з дитиною в стосунках симбіотичного злиття, коли обидва сприймають один одного немов єдиний організм. Звідси ці всі вирази «ми поїли», «ми покакали» і т. ін. При злитті особисті кордони кожної сторони невиразні.

Злиття — це процес, який характерний не тільки для дитячо-батьківських стосунків, але й для взаємин у парі. Злиття типове для молодят і періоду «медового місяця», коли закохані буквально дихають одним повітрям. Вони нерозлучні.

Іноді пара може бути в злитті досить довго. Однак рано чи пізно умовний медовий місяць закінчується, і подружжя бачить один одного реальними людьми. Згодом у них відновлюється потреба в особистому просторі.

Гірше, якщо один із партнерів застряг в злитті, у той час як інший з нього вийшов: першому це здається образливим відстороненням, згасанням любові, втратою єдності й близькості, а в окремих випадках — і зовсім кінцем світу. Він, як і раніше, намагається бути нерозлучним із партнером (фізично й психологічно), відтягуючи його увагу на себе, прилипаючи й нав’язуючи, дорікаючи й наздоганяючи, через що його партнер, відчуваючи дефіцит особистого простору, може переживати цілий спектр різноманітних почуттів: від провини до роздратування.

Подібний психологічний механізм мають взаємозалежні стосунки. Наприклад, стосунки алкоголіка та його дружини-рятівниці, проте є і звичайна психологічна взаємозалежність: «Ти — сенс мого життя, я без тебе не можу...»

У таких стосунках багато сильних почуттів, пристрастей і хворобливих криз. Право на особистий простір кожного в таких взаєминах не заперечується, проте, як правило, суворо контролюється іншим партнером, а психологічні кордони занадто розмиті, щоб їх можна було відстояти.

Які стосунки сприятливі для дотримання свого особистого простору в парі й встановлення внутрішньосімейної гармонії?

Такі стосунки характеризується близькістю. Це коли партнери емоційно й фізично близькі один одному, проте кожен має при цьому свій особистий простір і, крім того, психологічні кордони дотримуються партнерами.

Кордони — це право транслювати, що мені підходить, а що ні, що іншим дозволено, а що ні. При дотриманні меж у стосунках немає місця маніпуляціям і контролю, зате є — теплу, повазі й довірі. Це коли — «мені й одному добре, але з тобою ще краще».

Простір між цими межами — це простір близькості: спільні справи, дозвілля, виховання дітей. А особистий емоційний і фізичний простір дає людині можливість працювати над собою, своїм хобі, реалізувати право на усамітнення та на свій особистий «кут» у будинку. І як не парадоксально це звучить — установлення меж у стосунках між подружжям і повага до особистих кордонів один одного може привести до набагато більшої близькості.

Яніна ДАНИЛЬЧЕНКО

Благовісник, 1,2023