Благовісник

Порушення кордонів з благими цілями

Розглянемо чотири основних типи порушення кордонів:

1. Подробиці особистого життя.

Досить часто люди ставляться з цікавістю до різних особистих історій. Вони допомагають усвідомити якісь свої складні стосунки, знайти рецепти для власного щастя або підняти власну самооцінку.

Багато жінок з задоволенням вислуховують історії про помилки подруг, таємно радіючи, що «я не така». Однак, усьому є межі. Іноді тривалі або часто повторювані розповіді про «недочоловіка» або про «горесвекруху» набридають іншим.

Більше того, не вся інтимна інформація цікава й приємна людям навіть в одноразовому виконанні (не те, що на «біс»). Далеко не всі співрозмовники можуть відверто й прямо сказати, що ваші переживання їх не цікавлять. Багато хто слухають просто тому, що хочуть якось підтримати людину у важкі часи. Тому, коли вже бути відвертими, переконайтеся, наскільки ваші «виливи» бажані співрозмовнику. При цьому відбувається насильницьке затягування на свою особистісну територію, з природним розломом кордонів співрозмовника.

2. Різкий стрибок до близьких стосунків.

Буває, що люди, щойно познайомившись, вважають за потрібне відразу налагодити дружні стосунки. Це нібито ознака розкутості й просунутості. Відразу переходять у спілкуванні на «ти» і ставлять досить особисті й навіть інтимні запитання.

На ніяковість нового знайомого кажуть: «Та облиш! У наш час не можна бути таким закомплексованим». Люди по-свійськи наполягають на тому, щоб спробувати пироги домашнього замісу або капусту домашнього засолу. Або обійнятися-поцілуватися. Сходити разом в баню і т. ін.

А якщо опонент починає обурюватися фамільярністю, то констатують: «А я думав, ти нормальний, а ти…» Така насильницька «привітність» так само порушує кордони людей навколо. Перш ніж розкривати душу, переконайтеся, що люди так само хочуть у компанії у відповідь розкривати навстіж свою душу.

3. Любов із першого погляду (або не з першого, але нав’язлива й нерозділена).

Ви побачили й полюбили. Одні люди страждають у тиші й невідомості, інші намагаються налагодити стосунки. Любов — справа така, що в об’єкта любові не завжди питають думки, як він ставиться до цього почуття. Навіть важкі погляди, зітхання, «несподівані» зіткнення в дверях, а тим більше «непомітні» проводжання додому й переслідування з метою поговорити можуть значно докучати.

Багато з цих «об’єктів» зізнаються, що такі знаки небайдужості впливають на них зовсім по-іншому. Вони відчувають себе скутими, зобов’язаними якось по-особливому відповідати закоханому (він же людина непогана, і не хочеться бути з ним нечемним).

Більше того, якщо закоханий тобі несимпатичний, він може дратувати, а його знаки уваги викликають гнів, а іноді й агресію. Безмовно закоханий, виявляючи знаки уваги, вільно чи мимоволі значно втручається в життя іншої людини, і в деяких випадках це переходить особисті кордони.

4. Безоплатна допомога.

У цілому, це дуже добре — допомагати іншим. Особливо, коли помічник не чекає винагороди й робить це за велінням душі. Є безліч людей, які потребують підтримки й допомоги й не завжди можуть її собі дозволити з певних причин.

Так що допомагати безоплатно — дуже похвально. Однак, тут легко перетнути кордони. Велику частину часу проводячи за справами підопічного, помічник непомітно заходить на його територію з найбільш благими намірами. Він може брати на себе все більше й більше турбот, опіки над «бідним і нещасним» і в результаті все більше впливатиме на його рішення й особистий вибір.

Також дуже корисно дотримуватися балансу, допомагаючи іншим. Якщо турбота про ближнього (дієздатного й здорового) займає більшу частину вашого життя, ви витрачаєте чимало часу на це, то значить, що ваша особистість «переповзла» з добрими намірами чужі кордони.

Віолетта ВИНОГРАДОВА

Благовісник, 1,2023