Благовісник

Як не грішити словом в інтернеті?

Тепер люди дуже часто мають справу не тільки з усним словом, але і з написаним. У соціальних мережах відбувається не менше словесних конфліктів, ніж у реальному житті. У частині свого семінару «Християнин в епоху Facebook» Лео Франк застерігає від неправильної поведінки не тільки язика, але й пальців, які приводять у рух клавіатуру.

Існує чотири небезпеки, пов’язані зі словами — чи-то написаними, чи-то сказаними — яких треба остерігатися:

1. Багатослів’я. По-іншому, балаканина — це коли ми продукуємо багато слів. «Не бракує гріха в многомовності, а хто стримує губи свої, той розумний» (Пр.10:19). Немає різниці — пишеш ти чи говориш. Ісус Христос сказав це ще більш радикально: «Кажу ж вам, що за кожне слово пусте, яке скажуть люди, дадуть вони відповідь судного дня! Бо зо слів своїх будеш виправданий і зо слів своїх будеш засуджений» (Мт.12:36,37).

2. Пустослів’я. Якщо багатослів’я — це слова, пов’язані між собою, то тут — ніби щось говориш, але в тому немає ваги, воно пусте. «Стережися ж базікань марних, бо вони ще більше провадять до безбожності» (2Тим.2:16). «Метою ж наказу є любов від чистого серця і доброї совісти та нелицемірної віри. Деякі, відступивши від цього, звернулись до марнослів'я…» (1Тим.1:5,6).

3. Лихослів’я. Про це написано: «…І гидота, і марнословство або жарти, що непристойні вам» (Еф.5:4). У різних перекладах тут вживаються слова: лихослів’я, сміхотворство, брудні жарти, безсоромність, дурні балачки. Це те, чого не повинно бути в нашій мові.

4. Злослів’я. Це найгірша небезпека — коли люди поширюють плітки, богохульства, наклепи, залякування, обмови… Про це сказано в Писанні: «…уста їхні повні прокляття й гіркоти!» (Рим.3:14). Це написано про людей невіруючих, які не знають Бога.

Як бачимо, назви усіх цих небезпек мають у собі компонент «слово». Як же цьому протистояти?

Біблія говорить: «Усе мені можна, та не все на пожиток. Усе мені можна, та будує не все!» (1Кор.10:23). Говорімо й пишімо так, щоб наші слова будували інших. «Дехто говорить — мов коле мечем, язик же премудрих — то ліки» (Пр.12:18). Та ж сама думка. Будьмо тими людьми, які лікують, приносять мир і добро.

У спілкуванні в Інтернеті дуже багато банальності, неперевіреної та непідтвердженої інформації й відвертої брехні. Хто б міг подумати ще кілька років тому, що сьогодні, розмовляючи з людиною зі слов’ян, уже через кілька хвилин можна буде визначити, читає вона новини на сайті «ru» чи на сайті «ua»? Хто міг би подумати, що Інтернет може так маніпулювати свідомістю людей?

Інтернет нічого не забуває. Краще тричі подумайте, перш ніж щось написати. Перефразувавши відому приказку, можна сказати: писання — срібло, мовчання — золото!

"Благовісник", 3,2018