Благовісник

Перемініться відновою розуму

Проповідь, виголошена на закритті молодіжного фестивалю в Малині (2017 р.)

Усі ми прагнемо, щоб Бог змінив ситуацію в нашій країні. Усі ми бачимо, що Україна нині стоїть на межі якихось особливих змін. Я ось уже 20 років у Києві й буваю на різних форумах найвищого рівня. І лише в останні роки чую, як на цих заходах звучать питання про моральне здоров’я суспільства. І мене це радує, бо такого раніше не було. Приємно, що українські лідери стали замислюватися про новий тип мислення, що зумовлюватиме новий спосіб життя. Проте я впевнений, що нове мислення, яке повністю змінить нас, нам може дати лише Ісус Христос через нашу віру в Нього, сповнення Духом Святим і керівництво Його Словом.

І багато в цьому процесі залежить від нас, християн, від того, наскільки ми себе посвятимо, наскільки нахилимо своє серце до Бога. Духовно слабкі люди не мають впливу. Але люди віри впливають на суспільство, у якому живуть. Троє юнаків із Книги пророка Даниїла, які не зреклися Бога, стоячи перед розжареною піччю, вплинули на суспільство. Але зробили це не словами, співом чи проповіддю, а своєю поведінкою. І, власне, обновлений розум впливає на людську поведінку.

Апостол Павло до римлян каже: «Не стосуйтеся віку цього» (Рим. 12:2). Світ має шалений вплив і хоче панувати над нашим розумом, нашими емоціями, нашим часом, нашими талантами. Але апостол Іван закликає нас не любити світу, ані того, що у світі. Ця система себе не оправдала, тому що нею править людська амбіційна, горда, непоступлива природа. Але ми маємо потужний ресурс для зміни нашого мислення, те джерело, про яке не знає світ. І саме через те Павло закликає нас: «Перемініться відновою вашого розуму». Господь дуже зацікавлений у цьому. Ще через старозавітного пророка Він сказав: «І дам вам нове серце, і нового духа дам у ваше нутро, і викину камінне серце з вашого тіла, і дам вам серце із плоті. І духа Свого дам Я до вашого нутра, і зроблю Я те, що уставами Моїми будете ходити, а постанови Мої будете стерегти та виконувати» (Єз. 36:26-27).

Я переконаний, що Україну можуть змінити люди, які самі змінилися через дію Божої благодаті.
Переміна життя починається передусім із покаяння. Якщо покаяння не було, то неможливо говорити про переміну. Це ще 2000 років тому зрозуміли люди, які приходили до Івана Хрестителя й не просто занурювалися у воду, а сповідували свої гріхи, скидаючи з себе гріховний вантаж. І відтоді починалася переміна. Тому Іванове хрещення називалося хрещенням на покаяння.

Другий момент — відновлений розум після покаяння повинен сформувати новий стиль думок. Благодать Божа прагне змінити наше мислення й спрямувати його на рейки Святого Писання, щоб у наших думках було тільки все те, що чесне, що тільки любе, що тільки гідне хвали, щоб ми думали про те, що вгорі.

Людина, яка набула оновленого розуму, думає про себе скромно, тому що більшість проблем у стосунках починаються з гордині, зі звеличення над іншими людьми. Це призводить до зловживання владою.

Новий стиль думок передбачає простоту. Людина з невідновленим розумом вважає, що світ обертається навколо неї, особливо якщо вона ще й наділена певними талантами. Але таланти нам дані не для цього. Ми повинні бути простими й доступними для інших людей, яким покликані служити цими дарами чи талантами.

Ще одна ознака відновленого розуму — це щирість. Бережіть себе від двояких стандартів та лукавства. Якщо ви хочете, щоб Бог вас використовував, будьте щирі перед Ним. Не піддавайтеся на спокусу одне думати, друге говорити, а третє робити. Бійтеся такої духовної шизофренії. Будьте щирі! Саме вказуючи на дитячу щирість, Ісус сказав: «Будьте як діти!» і «Коли ви не станете, як та дитина, то не ввійдете в Царство Боже». Характеризуючи поведінку дитини, зауважуємо, що в ній немає лукавства й гріховної мотивації, а є простота й щирість. У дітей не буває такого, щоб вони посміхалися в очі, а поза очі готові були тебе роздерти, як це буває в більш старших людей.

Відновлений розум формує в нас чесність, хоча про цю рису ми чомусь мало проповідуємо. Вчімося бути чесними, простими, щирими. Це не вельми популярно для сучасного світського способу мислення. Та й своїми силами досягти цього неможливо. Але я вірю, що Святий Дух і Боже Слово при нашому бажанні творять у нас новий дух, нове серце й новий розум.

Відновлений розум дає людині новий формат поведінки. Не треба багато розповідати про духовний стан людини. Варто лише подивитися на її поведінку — і одразу видно, що всередині людини. Тому віруючі, народжені згори люди повинні працювати над своєю поведінкою. Зокрема пильнуймо за тим, які фото розміщаємо в соцмережах. Пильнуймо, що ми там читаємо, а також що пишемо. Якщо не покажемо світу нового формату поведінки, то гріш нам ціна. Чим ми відрізняємося від світу, якщо вони дуріють — і ми за ними, вони брешуть — і ми туди ж. Але якщо ми близько з Богом, то кожну мить свого швидкоплинного життя намагаємося використати для того, щоб посіяти розумне, добре й вічне в людські серця, бо сміття й бур’янів маємо безліч. А нині в суспільстві є попит на людей, наділених оновленим розумом.

Виявляймо повагу до людей, будьмо привітними, лагідними, терплячими, відкритими. Такими словами ми б могли описати риси Христового характеру, які мають відбитися в нас. Біблія закликає нас: «Шануйте всіх!», бо як хочете, щоб чинили з вами люди, чиніть так само з ними й ви.

Не гордімося, що ми п’ятидесятники, що маємо інші мови. Усе, що ми маємо, Бог дав нам для того, щоб служити іншим людям і прославляти Його.

Особливу повагу потрібно виявляти батькам, бо заповіді Божої ніхто не відмінив: шануй батька й матір — і будеш довголітнім на землі. Частіше дякуймо своїм батькам за те, що вони нас народили й виховали. Моліться за своїх батьків, особливо за тих, які не знають Бога. Благословляйте їх і ніколи не тикайте їм в очі, що вони пропащі люди, а любіть їх, щоб батьки побачили, що їхня донька, їхній син — це особливі змінені Богом люди.
Тобто оновлений розум відображається у всіх сферах життя — у поведінці, у стосунках, у зовнішньому вигляді. Він дає нам вищий рівень етики й культури. Хто формував європейську культуру? Звісно, що християнство. Хто розвивав науку й мистецтво? Віруючі люди. Хто винайшов книгодрукування? Віруючі люди —прогресивні люди.

Новий формат поведінки визначається правилом «як личить святим». Дозвольте навести один приклад: коли Ісус переплив через Гадаринське озеро, йому назустріч вибіг один нещасний біснуватий чоловік — зарослий, брудний і голий. Після спілкування з Христом його вигляд змінився. І після звільнення від демонів, які були в ньому, цей чоловік прийшов до Христа вже зодягненим. Сатана роздягає, щоб насміятися з людини, а Бог одягає. Він забрав у Адама та Єви листя, яке було ненадійним прикриттям голизни, і дав їм одяг зі шкіри. Тому якщо я живу за новим мисленням, то не можу дозволити собі вийти перед вами в непристойному одязі.

І справа тут не в речах зовнішніх. Справа в серці людини. Юда три з половиною роки ходив за Христом, але в серці сиділо сріблолюбство — і дало доступ сатані в його свідомість. Це наука для нас: будьмо обережні, щоб ніякий гіркий корінь не проникнув у наше серце.

Отже, відновлений розум — це змінене життя, це новий стиль думок, це новий формат поведінки, це новий формат відносин. Тому бережіть себе в Божій благодаті, працюйте над собою. Ми не можемо стати мудрими, поки Боже Слово не наповнить нашу душу, наш розум і не вплине на наш спосіб життя. Псалмоспівець каже: «Від наказів Твоїх я мудріший стаю, тому-то ненавиджу всяку дорогу неправди!» (Пс.118:104). Нині є безліч різних проповідників. І ніби всі говорять, опираючись на Біблію. Але ми повинні поставити фільтр у своєму серці — і ним є Слово Боже, яке повинне стати нашим життям, нашим світом і нашим провідником.

Коли ми особисто спробуємо, який добрий Господь, коли самі будемо досліджувати Писання й будувати себе у вірі, то сформуємо духовний імунітет, який допоможе відчути, де істина, а де відхилення від неї. І слухаючи щось, що не відповідає Божому Слову, одразу зрозуміємо, що там захована єресь. Якщо ж ми не матимемо цього духовного імунітету й будемо слабкими у вірі, то, як той метелик, летітимемо на будь-яке світло — і обов’язково обпалимо свої крила.

Девід Вілкерсон колись розповідав, що до нього приїхав один брат, який дуже захоплювався різними рухами пробудження. Він об’їхав усі, так би мовити, «гарячі точки», де почивав на хвилях духовного піднесення, і, зрештою, вирішив також відвідати церкву пастора Вілкерсона. Пастор подивився на цього хлопця й сказав: «Їдь додому». Він відчув, що хлопець не має власного духовного досвіду, не має кореня, з якого б він живився. Ми повинні пускати коріння віри, бо лише особиста віра, особисте пізнання Бога, особисті стосунки з Ним триматимуть нас у житті. Але це потребує особливої пильності від нас. Бог усе зробив зі Свого боку, щоб ми могли пізнати Його. Його Святий Дух перебуває з нами. Тож ми повинні молитися, постити, перебувати в Слові й пильнувати, щоб зберігати свою духовну форму, а не просто опиратися на поодинокі переживання особливої Божої присутності.

Не залишаймося дітьми, а зростаймо в Господі постійно, бо в цьому наша сила. Будьте близько з Богом, щоб не розчаруватися, не розбитися. І Бог буде вести вас крок за кроком, сходинка за сходинкою до повноти Божого зросту. Він хоче, щоб ви зростали духовно здоровими, мудрими людьми, які можуть впливати на людей довкола, які можуть будувати гарні сім’ї й вносити в цей спрагнений світ нову парадигму мислення, що будується на відновленому розумі.

Михайло Паночко

"Благовісник",4,2017