Благовісник

Віра та життя

Як навести «порядок» в сім'ї?

Універсальної формули виховання дітей в багатодітній сім'ї немає. Однак, керуючись нехитрими правилами, можна істотно полегшити своє життя і виростити щасливих дітей.

Хто в сім'ї головний?

Поширеною помилкою багатьох сучасних батьків стало орієнтування лише на дитину. Її потреби, інтереси, а також примхи ставлять на перший план. Зрештою мама і тато можуть перетворитися в «обслуговуючий» персонал підростаючого егоїста. Але коли в сім'ї вже більше двох дітей, така модель швидко стає недіяльною. Малюкам треба дати зрозуміти, що «правителі» в їхній маленькій державі — тато і мама. Але тут важливо, щоб батьківська влада не була деспотичною, а базувалася на любові й розумінні.

Я в хатинці!

Головуюче становище батьків може підтверджуватися наявністю в них певної особистої зони. Наприклад, діти повинні знати, де можуть «жити» і «гуляти» їхні іграшки, а куди їм доступ категорично заборонено. Дітей треба навчити, що якщо дорослі перебувають у своїй особистій зоні — всі стараються їх не турбувати. Звичайно, у кожного в міру дорослішання також повинен з'явитися «куточок».

Дозована увага — запорука любові й розуміння

Нормальна кількість батьківської уваги — запорука рівноваги в сім'ї. Відомо, що чим більше стає дітей в сім'ї, тим краще вони один з одним граються, для нудьги просто немає часу. При цьому важливо пам'ятати про індивідуальну батьківську увагу до кожної дитини — час від часу мама чи тато повинні особисто працювати з кожним: гратися, гуляти чи просто розмовляти. Пам'ятайте, що ваша старша дитина часто підсвідомо поводиться як малюк, щоб добитися більшої уваги — не засуджуйте її надто суворо і не перевантажуйте обов'язками як «найдорослішу». Окрім домашніх справ і вовтузіння з молодшими у неї повинен бути час на власні захоплення.

Ми — друзі!

Незадовго до появи в сім'ї третьої дитини треба міцно об'єднати старшу й молодшу дитину — поселити їх в одній кімнаті, навчити гратися разом, прибирати, їсти, купатися і т. ін. Молодшому в такій ситуації буде психологічно простіше сприйняти появу в сім'ї нового малюка, а у вас з чоловіком буде можливість хоча б трохи поспілкуватися наодинці.

Про делегування повноважень та пріоритети

Якщо в сім'ї троє і більше дітей, то треба навчитися розподіляти обов'язки і справлятися зі справами, розділивши їх за ступенем важливості. Діти-дошкільнята можуть допомогти мамі прибрати іграшки, помити посуд, витерти пилюку. Не забувайте, що ці заняття не повинні слугувати як покарання і не ставати рутиною — обіграйте завдання, подайте його в дружньому тоні, нагадайте про важливість цієї допомоги.
Вам також доведеться переглянути свої пріоритети, навчитися вирішувати, що ви робите спочатку, що потім, а за що взагалі не візьметеся. Не варто звалювати все на себе, вчіться просити допомоги в близьких людей.

У вашій сім'ї можуть бути свої закони, але головне, щоб у дорослих не було розбіжностей з приводу «зводу правил» поведінки. Інакше дітям буде складно виконувати ці закони, ваш авторитет, як «правителів», почне падати, а діти будуть менше прислухатися до вас і погано поводитися.
Головне правило, яке слід запам'ятати: ви повинні жити не ради себе і не ради дітей, а ради сім'ї — жити в мирі та згоді один з одним.

"Благовісник", 3,2013