Благовісник

Віра та життя

Побічні ефекти

Уявіть собі таку ситуацію. Ви приходите в аптеку, спонукувані бажанням купити розрекламовані ліки. На ваше щастя, їх тільки вчора завезли. Ви з радістю просите провізора дати упаковку і починаєте читати анотацію. «Так, — задоволено бурмочете собі під ніс, — зміцнює..., підвищує..., захищає..., сприяє виведенню..., перешкоджає утворенню...»! Так це ж все для мене! От що пощастило, то пощастило!» Витягуючи з кишені гаманець, ви швидким поглядом пробігаєте розділ «Побічні ефекти». Вас він цікавить мало, бо ви вже захоплені продуктом. І раптом!..

І раптом у «побічних ефектах» ви читаєте те, що кидає вас у стан шоку: «Хронічний розлад шлунка, нетримання сечі, неконтрольований метеоризм, імпотенція, шизофренія, раптова зупинка серця». Від прочитаного ви відчуваєте, як пульсує кров у скронях. Тремтячими руками віддаєте товар назад, невиразно попередивши: «Я ще подумаю…» Отже, чи будете ви брати такі ліки? Думаю, відповідь очевидна! Ні! А чому? А тому, що ви, як розсудлива людина, розумієте, що шкоди від цих, так званих ліків, більше, ніж користі. Однак…

Однак, той же самий сценарій розігрується знову й знову саме в нашому житті. Реальність — це досить таки важка штука. Усе так тисне! Усе так і норовить зламати тебе! Від цього ми часто ходимо з душевним болем, що вимагає якихось «ліків». І «світ цей» охоче пропонує нам безліч різних гріховних «рецептів», які, згідно з його рекламою, допоможуть нам швидко впоратися з проблемою. У розділі «Показання» ми можемо прочитати таке: «Знімає біль, заспокоює нерви, підвищує самооцінку, викликає почуття радості й задоволення, дає відчуття легкості й окриленості». О, так це ж нам треба! Так це ж все про нас!

Але не поспішайте. Прочитайте розділ «Побічні ефекти». Там ви побачите ось що: «Шок від повернення в реальність, докори сумління, новий виток комплексу неповноцінності, стан пригніченості, почуття неспроможності, ефект повільного вмирання, безцільність життя, скрегіт зубів і озеро вогняне». Як вам такі «Побічні ефекти»? І як в цьому разі у вас з розсудливістю? Що, важко відповісти?! Я знаю, що важко! Найдраматичніше, що навіть це часом не зупиняє нас. Розуміємо всю тяжкість наслідків, і проте робимо.
На жаль, це наслідки нашої загальнолюдської гріховної «хвороби». І нам потрібно частіше заглядати в Біблію, яка, як «Духовна Медична Енциклопедія», описує різні гріховні прояви і дає правильний рецепт, попереджаючи про побічні ефекти «самолікування». Ось тільки одне з них: «Сину мій! Почуй мудрість мою і нахили своє вухо до мого розуму, щоб бути розсудливим… Бо мед виливають вуста чужої жінки, і м’якша від оливи мова її… Але наслідки від неї гіркі, як полин, гострі, як меч двосічний» (Пр.5:1-4).

Тому, перш ніж щось зробити, «прочитайте» у своїй уяві «анотацію» до вашого вчинку. І якщо «побічних ефектів» в ньому більше, ніж користі, то зробіть так, як учать нас ті ж Притчі трохи вище: «Покинь… цю стежку, не ходи нею, поверни з неї і йди собі мимо» (Пр.4: 15).

Михайло ЮНАКОВСЬКИЙ

"Благовісник", 2,2013