Головна

Про нас

Останній номер

Архів номерів

Статті

Замовити друкований варіант

Пожертвування

Інтернет-ресурси

Новини Церкви ХВЄ України


Актуальне запитання

Адреси церков ХВЄ та розклад богослужінь

 




Віра та життя

Духовна блокада

Перед тим, як викинути померлий бамбук, який багато років ріс та зеленів на моєму кухонному вікні, я кинула на нього прощальний погляд. Листки, як і раніше, зберігали соковито-зелений колір, але від кореня по стеблу вже піднімалася жовтизна смерті, яка перемогла життя лише тому, що я залишила бамбук без вологи, забувши його підлити.

Приблизно так виглядає християнин, який свідомо чи несвідомо виключає зі свого раціону продукт, що відповідає за життя, — Слово Боже. Листки зовні ще зелені та претендують на красу, але корінь давно всох і зморщився від сурогатного живлення, у якому відсутні хліб та вода.
Під час перерви я часто гортаю журнал «Огонек», який якимось чудом отримує наша американська бібліотека. В одному з останніх номерів були опубліковані записи щоденника, який вела лікар у блокадному Ленінграді.

«Ніхто ні про інше не думає, як тільки про їжу та смерть. — Пише вона, приводячи красномовні приклади: підліток років тринадцяти розплакався через те, що батько з’їв на кусочок більше хліба, аніж він; а п’ятнадцятилітній бив батька по голові з тієї ж причини; чоловік вкрав денну порцію хліба у своєї жінки; лаборантка лікарні з’їла піддослідних щурів… патологоанатом харчувався людською печінкою, змішаною з мозком…

Люди бояться фізичного голоду, бо знають, що він веде до воріт смерті, але ті ж люди легковажно не бояться духовної анорексії, не дивлячись на те, що вона веде туди ж.

Внутрішній чоловік — наше істинне «я» — якого ми годуємо сурогатами, стаючи сухим та зморщеним дистрофіком, дуже нагадує портрети блокадних ленінградців: «Вчора був чудесний сонячний день, але жахливо виглядали обличчя ленінградців: бліді, якісь зеленкуваті, знеможені і — всі старі. Навіть молоді — і ті здаються старими».

Блідість та знеможеність людського духу завжди можна запримітити за вчинками людини. Він залишає за собою ту ж картину, яку можна було спостерігати сімдесят років тому в місті на Неві: «Що робиться на вулицях Ленінграда — не вкладається в розум. Наша хатина обгаджена людськими випорожненнями з усіх сторін…» Неконтрольовані випорожнення — невід’ємний додаток людини, яка затиснена в лещата духовної блокади, бо чим людина харчується, тим, вибачте, і ходить…

На щастя, це зовсім не значить, що її кінцевою точкою, як у випадку з моїм бамбуком, буде відро для сміття. Бо перевага людини перед назавжди зів’ялою рослиною полягає в тому, що життя людського кореня можна завжди воскресити.

Тим не менш, жертви анорексії часто втрачають почуття голоду і не згоджуються на зміни у харчуванні. У таких випадках їх годують через зонд. Можливо, посадивши себе на примусову дієту Божого Слова, ми спочатку не відчуємо його смаку. Але це поверне нам життя. А повернене здоров’я відновить апетит до Неба.

Марина МИРОНОВА

"Благовісник", 3,2011

Українська християнська поезія