Головна

Про нас

Останній номер

Архів номерів

Статті

Замовити друкований варіант

Пожертвування

Інтернет-ресурси

Новини Церкви ХВЄ України


Актуальне запитання

Адреси церков ХВЄ та розклад богослужінь

 




Церква та суспільство

Рятуй узятих на смерть
Торгівля людьми — участь церкви у вирішенні проблеми

Рабство, торгівля людьми — тема, здавалось би, незвична і далека від нашого з вами життя. Проте, на жаль, це реальна проблема, яка нависла не лише над країнами далекого зарубіжжя, а й над Україною. Почувши ці слова, на думку приходить відомий твір «Хатина дядька Тома» і спливають картини торгівлі минулих століть людьми з африканського континенту. Однак тема торгівлі людьми сьогодні, як ніколи, є актуальною для нашої країни.

У 21-му столітті цей бізнес із низьким рівнем ризику та високим доходом є одним із найбільш зростаючих видів організованої злочинності у світі і поступається лише торгівлі наркотиками. За даними ООН, Україна займає одне з лідируючих місць у світі як країна-джерело жертв торгівлі людьми. Цьому сприяють бідність, безробіття, низька заробітна плата, а також корупція в органах влади. Торговці зазвичай вербують людей або шляхом обіцянок хорошої роботи та кращого життя, або застосовуючи силу, погрози та пряме викрадення. Часто сім’ям жертв на батьківщині погрожують.

Потенційними жертвами є бездомні діти та діти з дитячих будинків (особливо дівчатка, які залишають їх у віці 16-18 років), дівчатка-підлітки з кризових сімей, де батьки або родичі п’ють, молоді жінки з сільської місцевості та особи, які звільняються з місць позбавлення волі. Ті, кого вдалося заманити або викрасти, стають об’єктами сексуальної експлуатації, їх примушують до жебрацтва або використовують їхні внутрішні органи.

Жінок та дівчат з України вивозять для сексуальної експлуатації переважно до Росії, Польщі, країн Близького Сходу, Західної Європи, Азії та Америки. Чоловіків продають найчастіше до Росії та Європи для примусових робіт у будівельній та сільськогосподарській галузях. Торгівля дітьми є серйозною проблемою, яка продовжує зростати. Тривожним є той факт, що більша частина дитячої порнографії виготовляється у Росії, Білорусі та Україні.

Чим може допомогти Церква?

Хоча міжнародні організації проводять важливу активну роботу щодо боротьби з торгівлею людьми, однак Церква не може стояти осторонь цієї проблеми, оскільки перш за все це є духовна битва: «Ми не маємо боротьби проти крові та тіла, але проти початків, проти влади, проти світоправителів цієї темряви, проти піднебесних духів злоби» (Еф. 6:12). На жаль, сьогоднішній рівень інформованості та розуміння цієї проблеми християнськими лідерами є невисоким.

Профілактична праця Церкви

Все ж, навіть не усвідомлюючи цього, Церква вже зробила значний і надзвичайно важливий профілактичний внесок у боротьбу з торгівлею людьми, оскільки вона є чи не єдиною інституцією, яка досягає найвіддаленіші та найбільш уразливі верстви суспільства. Уряд не раз звертався за допомогою до Церкви у складних соціальних проблемах. Запобіжні заходи є особливо важливими, оскільки на цьому етапі багатьох жертв торгівлі можна врятувати.

Перш за все — це євангелізаційна практика, яка є важливим запобіжним засобом, адже віра дає надію безнадійним. Оскільки віруючі покладають надію на Бога, вони стають більш задоволеними своїм життям і вже не так відчайдушно намагаються «втекти» чи покинути країну у пошуках заробітку. Часто церква допомагає фінансово тим, хто потрапив у скрутне становище, дає можливість здобути нові навички або вийти з загрозливої ситуації. Дійсно, «Бог самітних уводить до дому» (Пс. 67:7).

Серед інших служінь Церкви, які мають також сильну запобіжну дію проти торгівлі людьми, можна назвати такі:

— праця в притулках та дитячих будинках;
— створення притулків для осіб, яким необхідно залишити дитячі будинки у віці 16-18 років;
— створення християнських дитячих будинків для дітей-сиріт;
— усиновлення дітей-сиріт християнами;
— інформаційно-пропагандистські програми для дітей-сиріт, безпритульних дітей та молоді;
— навчання професійним та життєвим навичкам молодих осіб;
— надання мікрокредитів для започаткування бізнесу;
— безкоштовна юридична допомога соціально-незахищеним верствам населення;
— допомога сім’ям у кризових ситуаціях;
— реабілітація алко- та наркозалежних;
— консультування та духовне наставництво;
— профілактичні освітні лекції в школах і університетах про шкоду наркотиків, алкоголю і т.д.

Мета цієї статті — закликати Церкву, Тіло Христове, не стояти осторонь цієї проблеми.

Християнам усіх конфесій слід об’єднатись у молитві проти цього зла. Адже саме Слово Боже закликає віруючих: «Не беріть участі в неплідних ділах темряви, а краще й докоряйте» (Еф. 5:11). Ворог же бажає «засліпити» християн і створити «страх» довкола проблеми торгівлі живим товаром. Для того, аби цього не сталось, потрібно більше інформувати про цю проблему християнську громадськість, і найбільше — тих, хто працює з групами ризику. У цьому можуть допомогти нижче наведені джерела інформації.

Хочемо звернути особливу увагу тих, хто працює з групами ризику, адже їм слід бути обізнаними в цьому питанні, знати шляхи вербування жертв торгівлі. Цю просту інформацію можна зокрема знайти на сайтах:

www.migrant.advice.ua;
www.stoptrafficking.org;
www.iom.org.ua (безкоштовне навчання, DVD-ресурси);
www.lastrada.ua.

За час знайомства з українськими служіннями автор статті налагодила контакти з християнськими лідерами, які вже мають досвід роботи або матеріали у цій галузі. Це:

— Видавництво «Правда PRO», яке нещодавно видало DVD і брошури про проблему торгівлі людьми (www.pravdapro.org);

— Всеукраїнський культурно-просвітницький центр «Нове життя», який в рамках програми «Відродження» розробив християнські матеріали про боротьбу з торгівлею людьми для використання в Україні, які мають ліцензію Міністерства освіти і науки України (www.nlc.org.ua);

— Волинське обласне об’єднання церков ХВЄ ( вул. Вороніхіна, 14а, м. Луцьк, 43020, тел. 0332 25 10 14), яке пропонує навчання і сертифікацію для волонтерів для проведення профілактичних лекцій в навчальних закладах;

— є чимало християнських юристів, які допомагають сиротам подати документи і отримати урядову допомогу, на яку вони мають право, однак єдиної християнської юридичної мережі на сьогодні в Україні ще не існує.

Рятувати пригноблених

Багато колишніх жертв торгівлі людьми емоційно, духовно і фізично спустошені. Рідко вони діляться з іншими тим, що з ними трапилося. Тільки Христос справді може зцілити такий біль. Він прийшов «перев’язати зламаних серцем, полоненим звіщати свободу».

Вирішити цю проблему нелегко, але Церква в Україні вже зробила значний та обнадійливий вплив в питанні боротьби з торгівлею людьми. Коли обізнаність християнських лідерів щодо цієї прихованої проблеми збільшуватиметься та розглядатимуться подальші кроки, позитивний вплив на проблему буде величезним. Вкрай важливо, щоб церкви на Заході стояли разом з нашими українськими братами і сестрами у цій битві та були готовими молитовно й фінансово оснащувати і розширяти можливості національних християнських лідерів. Як не боляче це визнати, але майже неможливо врятувати людей, які вже потрапили в ярмо рабства. Тому вкрай важливо Церкві Христовій сьогодні усвідомити, що її завдання — це проведення усіх можливих запобіжних заходів, аби відвернути від України цю страшну біду.

Нині, як і завжди, Господь закликає Своїх дітей не бути байдужими до проблем та горя інших людей, за яких також помирав наш Спаситель: «Рятуй узятих на смерть, також тих, хто на страчення хилиться, хіба не підтримаєш їх?» (Пр. 24:11).

Карен ДЖУРКО,
Канада

"Благовісник", 1,2011

Українська християнська поезія