Благовісник

Кохати з насолодою

Мої тато й мама закохалися одне в одного, коли були в 5 класі. 10 років тривали їхні стосунки, аж поки вони одружилися. Здавалося, якщо був такий серйозний випробувальний термін, то вони мали б жити щасливо й благополучно. Але, на жаль, не складалося. Батько працював шофером в АТП, їздив на Колхіді. Часто полюбляв випивати — з приводу й без. Мама розповідала, як іноді його непритомним привозили додому… Чи любив він маму? Без сумніву. Чи любила мама його? Так. Чому ж так стається, що люди, які люблять один одного, роблять так боляче один одному? Не знаю, чи довго би вони прожили разом, але у віці 24 роки батько загинув в автомобільній аварії. Мені було 2 роки. Мама не раз, навіть після того, як вдруге вийшла заміж, із ностальгією згадувала першого чоловіка.

Формула любові

Що ж таке справжня любов? Стільки про неї віршів, пісень, фільмів… Здавалося б — найбільш бажане почуття, яке окриляє, робить дійсно щасливим. І одночасно поруч із коханням — часто біль і сльози… Що ж таке любов непідробна? Якось це запитання поставили дітям. Мені дуже сподобалося, як по-дорослому відповіла одна дитина: «Любов — це коли бабуся й дідусь, незважаючи на те, що так довго знають один одного, усе одно дружать і тримаються за руки». Як було б чудово, якби про нас так колись сказали наші онуки!

Щоб відповісти на це споконвічне запитання, звернемося до першоджерела: «Бог же показує Свою до нас любов тим, що Христос умер за нас, коли ми ще були грішниками» (Рим.5:8). Здавалося б: що цей богословський текст має спільного з сімейним життям? Річ у тім, що на Голгофі був виявлений еталон Любові. Якось, вдивляючись у цей вірш, намагаючись зрозуміти принцип, справедливий для усіх сфер життя, а не тільки для стосунків із Богом, я подумав: можливо, любити — це давати людині те, чого вона найбільше потребує, тоді, коли вона найменше на це заслуговує. Бог дав людині те, чого вона найбільше потребувала — Ісуса Христа. Ми збагнемо це повною мірою тільки після смерті. Бо найбільшою проблемою людини був гріх, що розділяв її з Богом. І з точки зору вічності це був найбільший дар. Але коли Бог це зробив? Коли «ми були ще грішниками» — тобто коли ми найменше на це заслуговували. Ось вона — формула любові.

Отже, скажу вам, чоловіки: любити дружину — це дарувати їй те, чого вона найбільше потребує. А тепер завдання: спробуйте назвати найважливіші, фундаментальні потреби вашої дружини. Що це буде? Гроші, гроші, гроші?.. Але ви не можете любити дружину повною мірою, якщо не знаєте її глибинних потреб! Дружини, любити чоловіка — це давати йому те, чого він найбільше потребує. Чого потребує ваш чоловік? Їсти, їсти, їсти?.. У тому-то й справа, що ми часто не знаємо потреб один одного. Тож я назву п’ять головних потреб вашої дружини та п’ять головних потреб вашого чоловіка. І це дасть ясніше розуміння, що значить — любити по-справжньому.

Дві нервові системи

Але спочатку поговоримо про відмінності між чоловіками та жінками. По-перше, вони відрізняються анатомічно та фізіологічно. У чоловіків — довгі ноги, короткий тулуб, вузьке обличчя, у жінок — короткі ноги, довгий тулуб, широке обличчя. У чоловіків — більші легені, у жінок — більші нирки, печінка, шлунок і щитовидна залоза. У чоловіків — тунельний зір, периферійний зір краще розвинутий у жінок. Ось чому, коли вона просить взяти щось у холодильнику, він відкриває й каже: «Його тут немає!» Крім того, у чоловіків тунельний слух. Якщо чоловік щось дивиться чи говорить по телефону, а в цей момент ви його гукнули, він може навіть сказати «Добре», але це не означає, що він почув. Крім того, у жінок краще розвинутий нюх, вони краще відчувають відтінки кольорів. У жінок тонша й менш еластична шкіра, тому вони старіють раніше. У чоловіків м’язи займають 40% тіла, у жінок — лише 23%…

По-друге, вони відрізняются психологічно. У чоловіків більше розвинуте логічне й абстрактне мислення, у жінок — інтуїція. Двічі в житті я не прислухався до цього відчуття моєї дружини — і попав на гроші. Ніколи не майте справу з людьми, про яких ваша жінка каже: «Щось тут не так». Чоловіки знаходять себе в покликанні, жінки — у близьких стосунках. Чоловіки в стресі здебільшого мовчать, жінки — безперестанку говорять. Причому така реакція один одного дратує обидві сторони. Чоловіки схильні виражати ворожість фізично, жінки — вербально. Часто говорять про неприпустимість застосування чоловіком фізичної сили щодо жінки. Але фізично виражена ворожість чоловіка й вербально виражена ворожість жінки — абсолютно однакове зло. Просто форми різні. Не менш страшний і цинічний удар можна завдати словом. Тільки чомусь одне вважається неприпустимим, а друге — нормальним. Ще чоловіки більше схильні до конкуренції, а жінки — до співпраці.

По-третє, вони відрізняються сексуально. Сексуальний потяг у чоловіка сталий. Результати дослідження серед 16-річних юнаків: вони думають про секс через кожні 20 секунд. Коли я озвучив це в одній студентській аудиторії, один із хлопців крикнув: «Неправда! Кожні 15 секунд!» Інтимне життя для чоловіка неймовірно важливе. У жінок статевий потяг залежить від менструального циклу. Чесно кажучи, їм хочеться всього кілька разів на місяць. Чоловіки, ви уявляєте? Саме тут починаються серйозні виклики. Чоловіки збуджуються через погляд, вони сканують світ перш за все очима. Але це й велика пастка: 70% користувачів порносайтів — саме чоловіки. Це одна з найбільших епідемій ХХІ ст. Найкращі модельєри у світі — чоловіки. І вони диктують жінкам, у що їм одягатися, виходячи зі свого чоловічого погляду. Тому наскільки мудрими мають бути жінки й дівчата, підбираючи собі гардероб! Жінки у свою чергу збуджуються через дотик та слух — це важлива деталь. Ніжність чоловіка в словах, жестах відіграє для них велику роль. У чоловіків — швидка підготовка до статевих стосунків, у них один простий тумблер: «вкл/викл». У жінок — тривала підготовка, у них незліченна кількість тумблерів і коліщаток, усе набагато складніше. Це мистецтво, це наука! Але саме тут якраз найбільше проявляється чоловічий егоїзм — ми швидко отримуємо своє й засинаємо. А дружина часто відчуває себе використаною, емоційно спустошеною. Але інтимне задоволення подароване не тільки чоловіку — жінки теж мають відчувати радість. От тільки статистика говорить: щонайменше половина жінок оргазму не переживає. Один пастор сказав золоті слова: «У справжнього чоловіка першою засинає дружина!» Двоє стануть одним тілом — це Божа заповідь, яка має регулювати взаємовідносини.

Отже, чоловік і жінка створені Богом по-різному. Тож якщо ми такі різні — фізіологічно, психологічно, сексуально — то й потреби в нас різні. І «любити один одного» ми розуміємо по-різному. Але розуміти любов по-своєму — це неправильно. Ось чому треба вдивитися в потреби іншого, щоб збагнути, що значить його любити.

Про що думає чоловік?

Отже, поговоримо про п’ять ключових потреб чоловіка.

І перша з них — сексуальне задоволення. В Америці проводили опитування: три джерела задоволення — їжу, сон, секс — попросили поставити в порядку пріоритетності. Жінки вибрали — сон, їжа, сон. Чоловіки — секс, їжа, секс. Дружини, виявляється, що одним із найбільших проявів вашої любові до чоловіка є задоволення його інтимного потягу. А ваша ініціатива — бальзам на його душу! Йому це необхідно, його це окриляє, додає впевненості в собі, у своїй значимості та важливості. Це прояв його людської сутності, а не тваринної природи.

Без сумніву, гріх приніс негативні зміни і в сферу інтимності. Тому чимало чоловіків думають про це значно більше, ніж потрібно, і можуть виправдовувати себе своєю гіперсексуальністю. Попри це Бог задумав, що чоловік має законне право на інтимне задоволення зі своєю дружиною. І коли він, чекаючи взаємності, чує від неї «Ні!», то це те саме, що набрати швидкості на автомобілі — і вдаритися в стіну. У чоловіків теж є певний цикл — оновлення сперматозоїдів відбувається за 48-72 години. І це говорить про певну регулярність його потреби. Звучить страшно для жінки, яка половину життя проводить взагалі поза цією потребою. Але любити чоловіка — це давати йому те, чого він найбільше потребує, і тоді, коли найменше заслуговує!

Друга потреба — повага. Зокрема — підтримка його інтересів, захоплень, діяльності. Бог створив Адамові Єву як помічницю. Для нього важлива її причетність до його роботи, служіння. Жінка повинна розуміти, що для нього значить його покликання. Часто вона не вникає в його заняття, думаючи, що головна її справа — дім, діти… Але чоловік стикається з багатьма викликами, і саме жінка може дуже вчасно дати важливу мудру пораду, надихнути, підтримати. Тому її позиція має бути такою: «Як я можу йому допомогти?»

Третє, чого чоловік потребує від своєї дружини — її привабливості. Дружини, згадайте, коли ви більше часу проводите перед дзеркалом? Перед тим, як вийти кудись у люди — на роботу, на ринок, у магазин, у церкву, до друзів… Що за несправедливість? Для кого ви хочете бути красивими? Нагадую, що найважливіша людина живе з вами в одному домі! Поруч із вами той, для кого ви маєте бути красунею. Ви його королева! Але, на жаль, жінки вдома часто виглядають так, як кухонний комбайн після довгого вжитку. Мова не про щось надзвичайне, просто про правильні пріоритети. Він — головний для вас. Для мене було відкриттям, коли я дізнався, що більшість жінок хочуть красиво виглядати, щоб вразити — знаєте кого? — своїх подруг! Навіть не інших чоловіків. Але це гріх — забути, що це належить перш за все вашому чоловіку.

Четверта потреба — затишок та комфорт у домі. Напевно, саме чоловік придумав афоризм: «Мій дім — моя фортеця». Дружини, чоловік повертається додому після роботи, служіння, зустрічей, відрядження — як поранений солдат. Життя — це бій, часто нерівний… І знаєте, кого він хоче бачити вдома? Медсестру, яка перев’яже його рани. Як тільки він переступив поріг, не спішіть виливати на нього все, що зробили ваші діти, що наговорила його мама чи тато, скільки ви заборгували за світло й газ… Дайте йому віддихатися в спокої, вкладіть на диван, полийте бальзамом своєї уваги й турботи. Чоловіки ж такі слабенькі насправді.

П’ята потреба — похвала. Для нього це як бензин у бензобаку: скільки заллєш — стільки й проїдеш. У більшості чоловіків — лампочка постійно червона… Похвалою жінка надихає чоловіка, вона — його муза. У нього теж іноді опускаються руки, він не знає, як діяти, до кого звертатися, хоч, може, і вигляду не подає. Але якщо жінка вірить у нього — це його підіймає. Часто жінки зовсім інші слова говорять: «руки не з того місця ростуть», «толку від нього немає»… А от похвалити — це якось не в нашій українській традиції. Для мене особливий приклад — стосунки між церквою й Христом, що є прообразом стосунків чоловіка й дружини. Церква прославляє Христа! Чуєте, дружини? Церква звеличує Його, захоплюється Ним! Мені з цим дуже пощастило, Бог дав дружину, яка вірить у мене більше, ніж я сам.

Чого хоче жінка?

Більшість жінок своєю потребою номер один називають ніжність. Думаю, саме тому апостол Петро просить чоловіків поводитися з жінками так, як із тонким крихким посудом — він справді мав відкриття від Святого Духа. Уявіть собі, чоловіки, що ви власники китайської вази вартістю 2 млн доларів. Дарма, що їй уже 6 тис. років — опустимо цю деталь… Як ви ставилися б до цієї вази? Як дозволяли б іншим до неї ставитися? Чи були б обережні, витираючи з неї пил? І тут не йдеться про ніжність тільки перед інтимною близькістю. Категорично ні! Будьте ніжними в усьому й завжди. Ніжність має пронизувати всю атмосферу взаємостосунків. Не будьте грубими в словах і дотиках. Дихайте ніжністю, дивіться з ніжністю. Так само, як чоловіки хочуть інтиму, так жінки хочуть романтики. Я був вражений, коли дізнався з одної книги, що, виявляється, для жінки одна квіточка на тиждень значить набагато більше, ніж великий дорогий букет раз на півроку. Якось поверталися додому з меншим сином — і зайшли в магазин за квітами. Готуючи букет, продавщиці запитують: «Що, день народження?» — «Ні!» — «Річниця?» — «Ні!» — «Ага! Провинилися?» — «Ні!» — «Просто так?!» Весь алгоритм зруйнувався… Кажу: «Розумієте, ми вже 20 років у шлюбі, переживали різні часи, не завжди було так добре, як зараз. А по-друге, у мене три сини — і я хочу прищепити їм правильне розуміння». Знаєте, яким було її останнє запитання продавщиці? «Ви віруючий?!»

Друга ключова потреба жінки як фарфорової вази, як лагідної квітки — спілкування. Відомо, що жінки говорять вдвічі більше за чоловіків. А чоловіки говорять здебільшого на роботі, тому вдома їх вистачає тільки на «ага», «угу». Але для дружини це надзвичайно важливо. Свого часу Алла натякнула мені: «Ти не міг би розмовляти зі мною не заголовками, а оповіданнями?» Жінка хоче говорити й при цьому бачити ваші очі, занурення в бесіду, а не так, коли ви ніби слухаєте, але насправді стурбовані іншими справами. Причому для жінки важливі деталі. Коли я зрозумів це, то мусив зробити зусилля над собою, але воно того варте. Тепер кожного разу, як повертаюся з відрядження, то сам ініціюю розмову: де я був, чим їхав, де ночував, які були штори, меблі, посуд, чим мене годували. Ви не уявляєте — дружини розквітають від такого. Я не розумію чому, але це факт.

Третє — повна відкритість, відвертість і чесність у стосунках. Завдяки інтуїції жінка іноді без жодних зовнішніх факторів чи проявів відчуває стан чоловіка. І коли він щось приховує, має якісь таємниці — це може дуже ранити її серце. Обман руйнує довіру. Рівень чесності чоловіка навіть впливає на рівень задоволення дружини в інтимному житті. Існує п’ять рівнів стосунків: тільки вітання, сухе обговорення, дискусія позицій, емоційне співпереживання й повна відкритість. Важливо прагнути хоча б до четвертого рівня — коли він говорить їй про власні почуття й готовий почути її. Не просто зрозуміти її думку, а виявити емпатію — ніби приєднатися до нервової системи дружини й відчути саме те, що відчуває вона, побачити світ її очима, залізти в її шкіру.

Четверте — фінансове забезпечення. Це неймовірно важливо для жінки. І цей обов’язок в першу чергу — на плечах чоловіка. Це не означає, що дружина не може працювати й реалізовувати себе у своїх талантах. Але все-таки головна відповідальність за достаток на чоловіку. Ми часто буваємо ліниві, несміливі, нездатні вчитися, ховаємося за спини жінок. Будьмо мужніми, якщо щось не склалося, шукаймо нові можливості, у хорошому розумінні будьмо здатними на ризик. Важливо, щоб дружина в нас бачила посвяту сім’ї, що ми докладаємо всіх зусиль. Вона завжди буде поважати такого чоловіка.

П’яте, чого жінка дуже потребує від чоловіка — його відданості сім’ї та дітям. Тобто для неї важливо бачити, що для нього сім’я — пріоритет номер один. Це може бути серйозним викликом.

Я був на конференції в Києві, на якій виступав Джош Мак-Дауелл. І йому поставили відвічне запитання: що важливіше — служіння чи сім’я? Письменник, не задумуючись, відповів: «Я вважаю, що на першому місці для чоловіка-християнина має бути служіння. Але найважливіше служіння для чоловіка-християнина — сім’я!» Українські чоловіки можуть надміру бути віддані риболовлі, вставати о третій годині ночі, їхати кілька десятків кілометрів, по груди лізти в холодну воду… А спробуй попросити його вночі до дитини встати, замінити підгузок чи кашку розігріти!

Для мене святе правило — присвятити один день тижня суто сім’ї. Більше ні для кого — ніяких дзвінків, інших справ… Іноді буває важко відмовити на заманливі пропозиції друзів. Але є щось важливіше!

Любити не можна використати

Чоловіки, поспілкуйтеся сьогодні зі своїми дружинами. Дружини, поспілкуйтеся з чоловіками. Вдивіться в згадані потреби й поставте собі кілька запитань. По-перше, у якій із п’яти потреб ви найбільше задоволені? Подякуйте за це один одному. По-друге, у якій із потреб ви віддаєте найменше любові? Знайдіть у собі мужність чесно признатися, будьте відвертими й самокритичними, попросіть вибачення. По-третє, у якій із потреб ви відчуваєте особливий голод? Дуже обережно — натякніть, попросіть, не вимагаючи.

Я не раз чую, як плаче українська жінка: «Я ж йому наварила, нашкварила, напарила, будинок прибрала… Чого йому ще не вистачає?» Або ж співають гірку пісню чоловіки: «Та я по 10-12 годин працюю, сім’ї не бачу — усе заради неї, щоб усе мала. Чого їй ще не вистачає?» А це точно те, чого найбільше потребує ваша друга половина? Ви взагалі її запитували, що для неї головне? Можливо, ви думали, що любите його чи її, але «любили» так, як самі собі розуміли, а не справжньою любов’ю? Можливо, у вашій любові не було достатньо жертовності? Можливо, ви не давали того, чого найбільше потребує ваш партнер саме тоді, коли він цього найменше заслуговує?

«Любити не можна використати» — це фраза за аналогією до «Стратити не можна помилувати». Кома тут має доленосне значення. «Любити, не можна використати» — і сім’я отримала батька, матір отримала сина… «Любити не можна, використати» — і раптом крах прийшов у сім’ю. Ми живемо у світі, де використовувати легше… У кожному з нас живе бажання отримувати, мати. І саме воно отруює наші стосунки. Більшість із нас одружувалися й виходили заміж із метою бути щасливими. І вже на самому початку робили помилку, зосереджуючись на власних потребах, а не потребах партнера. Кожен хоче мати друзів, але не кожен хоче бути другом для інших. Сьогодні кажуть: «хочу дитину», замість «хочу бути матір’ю», «хочу одружитися» замість «хочу стати чоловіком». За цими тонкощами мови ховається позиція людини: «я для когось» чи «хтось для мене». Споживачу завжди мало того, що він має. Не маючи власної суті, він задовольняється тим, чим володіє. А любити — це віддавати. Тож ставте кому в правильному місці!

Кохайте з насолодою — так, щоб цей едем (в буквальному перекладі «насолода») відчувався в сім’ї, скільки б років ви не прожили. Еталон цієї любові — Христос. Тому Він дуже потрібен вашій сім’ї — як Взірець, як Наставник, як Друг, як Пастир, як Учитель. Як Той, Хто відкриває розум для усвідомлення, що значить «любити». Тож любімо один одного, як і Христос полюбив нас!

За матеріалами лекцій
Станіслава ГРУНТКОВСЬКОГО

Благовісник,2021,4