Благовісник

«Війна показала, хто є хто»

Думаю, ви не раз чули ці слова, а, можливо, й самі говорили їх, аналізуючи поведінку інших.

Хтось виявився вразливішим, ніж ми думали: на вигляд — граніт, а на дотик — крихкий пінопласт. А хтось, навпаки, несподівано став прикладом рідкісної мужності й витримки.

Криза зірвала маски, розвіяла ілюзії та показала реальний стан речей. Бо якщо в день недолі людина ослабла, значить і сили були незначними (див. Пр.24:10).

Чемпіонами, як і невдахами, стають не на рингах, а в тренувальних залах, і двобій лише робить таємне відкритим.

Тож ось, що в підсумку я усвідомив:

1. Не всі складуть екзамени на труднощі, однак перед кожним, хто все таки справиться, постане нове запитання: «А як реагувати на тих, хто не витримав? Дав тріщину? Розчарував? Зламався?»

Відповідь: це теж випробування. Тільки тепер на співчуття й милосердя, а ще — на терпіння, вміння промовчати й знести чужі немочі (див. Рим.15:1). Осилимо?

2. Біблія каже, що всьому свій час, і я вірю, що Бог завжди заздалегідь готує нас до критичних моментів:

— Перед тим, як настали 7 років голоду, були 7 років урожаю (див. 1М.41:29-30).

— Перш, ніж піти на Голгофу й пережити приниження, Ісус повів учнів на гору Преображення та явив їм Свою славу (див. Мт.17:1-2).

— Перш, ніж трапився ковідний локдаун і кілька місяців без церковних служінь, у християн були роки на формування особистих стосунків із Господом.

Чому ж одні захиталися, а інші — встояли? Бо хтось скористався цими шансами, а хтось їх змарнував.

«Тому кожен побожний відповідного часу молитися буде до Тебе, і навіть велика навала води не досягне до нього!» (Пс.32:6).

3. Очевидно, що я вже не можу повернутися в минуле й надолужити втрачене, але цього й не треба. Сьогодні актуальне інше: «Чого Бог хоче навчити мене тут і зараз? Який унікальний досвід я маю взяти та які висновки зробити саме з воєнного часу?»

Адже потім історія повториться: тільки якщо тепер нам не вистачає ресурсу, який слід було накопичити в мирну пору, то згодом постане інший дефіцит — уроків, засвоєних у час потрясіння.

Війна показала, ким ми насправді були ще до неї, а далі стане видно, що відбувається всередині нас тепер.

Шануймося!

Микола САВЧУК

Благовісник, 1-2,2022