Благовісник

Церква та суспільство

Хабар з точки зору Бібілії

Наше сьогоднішнє уявлення про хабарі дещо відрізняється від того поняття хабара, яке дає Господь Бог у Своєму Слові. Саме цим і пояснюються розбіжності в ставленні до хабара та хабарництва в наші дні.

Що в Біблії називається хабаром?

Старозавітні іменники «kopher» (хабар, викуп) і «shachad» (хабар, подарунок, винагорода, плата) перекладаються в Біблії словами: хабар, мзда (хабарництво), дар чи дар в пазуху, подарунок або таємний подарунок, підкуп і продажність .

Біблійне визначення «хабар» має два аспекти, які описуються нижче:

1. По-перше, у біблійному розумінні хабар — підкуп судді (суду) з метою перекрутити істину й правосуддя (див. Пр.17:23). Дар, подарунок, принесений судді як викуп з метою уникнути заслуженого покарання, з метою підштовхнути або змусити його засудити невинного, з метою підкупити його, щоб він закрив очі на його справу й судив на користь того, хто дає (див. Іс.1:23, Іс.5:22-23, Мих.3:11, Мих.7:3
2. По-друге, в Біблійному розумінні хабар — це й підкуп людини, з метою підштовхнути її до гріха (див. Єз.16:33).

Сини пророка Самуїла брали хабарі й неправедно судили (див. 1Цар.8:1-3). Правитель Фелікс сподівався, що апостол Павло дасть йому хабар (див. Дії 24:26). Волхв Симон пропонував апостолам хабар за дар Святого Духа (див. Дії 8:18-20). Юда Іскаріот зрадив Ісуса Христа за хабар, розміром у 30 срібняків.

Господь — непідкупний суддя.

1. Господа підкупити неможливо, бо ж Він хабарів не бере (див. 5М.10:17, 2Хр.19:7, Пр.6:35).
2. Господу потрібні не хабарі, а наші жертви. Господь хабарів не бере, Він хоче жертви смиренного духом (див. Пс.4:6, Рим.12:1).

Ставлення Бога до хабарників:

Господь називає хабарництво злочином (див. Ам.5:12, Ам.2: 6).

Господь проклинає людину, яка за хабарі перекручує правосуддя (див. 5М.27:25).

Господь карає хабарників, які спотворюють правосуддя (див. Йов.15:34, Пс.25: 9-10).

Господь не допустить у Свої оселі (в Царство Небесне) тих, хто перекручує істину й правосуддя (див. Пс.14: 5, Іс.33:15-16).

Отже, Закон Божий забороняє брати й давати хабарі з метою перекрутити справедливість і правосуддя. Господу ненависний той, хто і бере, і дає хабарі з такою низькою метою.

Хабарі та сьогодення

1. Що в нашому світі вважається хабаром?

У нашому світі хабаром називається будь-який подарунок посадовій особі. Якщо порівняти це визначення з біблійним визначенням терміну «хабар», то ми побачимо, що не всякий хабар є підкупом з метою перекрутити істину й правосуддя.

Сьогодні дуже часто чиновники вимагають хабарі не для того, щоб перекрутити істину, а для того, щоб виконати роботу, яку вони й так повинні зробити, перебуваючи на тій чи іншій посаді. Іншими словами, люди дають хабар службовцям для того, щоб вони швидше та якісніше зробили свою роботу. На наш погляд, це має розцінюватися не як хабар у біблійному розумінні, а як дар, подарунок, чайові й т. ін.

Однак ми проти того, щоб християни брали будь-які хабарі.

Якщо християнин бере хабар-підкуп з метою перекрутити істину й правосуддя, то він — не християнин, а, за визначенням Біблії, «нечестивий, грішник і кровожерний лиходій».

Якщо християнин бере хабар-подарунок, щоб швидше й краще зробити роботу, яку він зобов’язаний виконати згідно зі службовим обов’язком, то він — лицемір. Бо Господь Бог заповів нам у Своєму слові: «І все, що тільки чините, робіть від душі, немов Господеві, а не людям! Знайте, що від Господа в нагороду приймете спадщину, бо служите ви Господеві Христові. А хто кривдить, той одержить за свою кривду. Бо не дивиться Бог на особу» (див. Кол.3: 23-25).

2. Давати хабара чи не давати?

Що ж до питання про те, чи можна давати хабарі, то відразу скажемо, що давати хабар-підкуп з метою перекрутити істину й правосуддя — це злочин. По-перше, тому що така людина не просто дає хабар, а підштовхує хабарника до гріха проти Бога й людини. По-друге, така людина стає співучасником цього гріха. І, по-третє, така людина підпадає під таке ж прокляття, що й хабарник (див. 5М.27:25). Господь не хоче, щоб ми мали щось спільне з неправдою й несправедливістю (див. 2М.23: 7).

Що стосується хабара-подарунка, дару, чайових, подяки, заохочення тощо, то, у принципі, давати такого роду хабар — не злочин. Однак необхідно пам’ятати про можливі наслідки подібних дарів

Позитивна сторона хабарництва

Позитивна сторона давання хабарів полягає в тому, що подарунок пом’якшує серце того, хто його отримує, і прихиляє його серце до подавця дару (див. Пр.21:14, Пр.17: 8).

Негативна сторона хабарництва

Негативна сторона брання хабарів полягає в тому, що, по-перше, подарунки псують серце людини й зрячих роблять сліпими. А по-друге, дари «викривляють слова справедливих»: «А хабара не візьмеш, бо хабар осліплює зрячих і викривляє слова справедливих» (2М.23:8) (див. також: 5М.16:19, Ек.7:7).

Тому-то Господь попереджає нас у Своєму Слові, щоб ми не брали хабарів: «А хабара не візьмеш...» (2М.23:8) і «... не візьмеш підкупу» (2М.16:19).

Приклад апостола Павла (див. Дії 24:26), від якого правитель Фелікс чекав і так і не дочекався хабара, повинен надихнути кожного християнина пропонувати хабарникам не грошовий дар, а дар вічного життя через віру в Господа Ісуса Христа і Його святу жертву на хресті.

"Благовісник", 2,2015