Благовісник

Біблія і цивілізація

«Навіки, о Господи, слово Твоє в небесах пробуває» (Пс.118:89).

«Біблія», дослівно «книги» — шістдесят шість книг в одній, шістдесят шість послань Божої любові до нас. Їхня різнорідність вражає: вони були написані приблизно сорока різними авторами, які жили в Палестині, Вавилоні, Греції, Римі, Малій Азії тощо. Вони написані різними мовами — єврейською, грецькою, арамейською. Різниця між авторами складає приблизно 1600 років! Однак Біблія на своїх сторінках від початку до кінця говорить про одне й те ж.

Неймовірна єдність Біблії

Уявімо, що сорока різним художникам доручили написати картину, причому жоден із них нічого не знає про завдання, яке дали іншим, і чи взагалі дали його ще комусь. Тепер уявімо, що хтось збирає всі ці окремі частини, написані кожним художником, і вивішує їх як мозаїку на одній величезній стіні. І виходить картина, яка досконало відтворює усі риси Ісуса Христа.

Жодна інша книга в усьому світі ніколи не створювалася таким способом — без видавців, редакторів і редколегій. Тому, як казав письменник Джеймс Хефлі: «Біблія — це щось більше, ніж творіння рук недосконалої людини».

Якби Біблії не було

Вплив Біблії на наші традиції, на наш народ, на світову історію — величезний. Письменник і викладач Єльського університету Вільям Фелпс заявив: «Наша цивілізація заснована на Біблії. З Біблії почерпнуто більше наших ідей, мудрості, філософії, літератури, мистецтва, ідеалів, ніж з усіх решти книг разом узятих».

Психолог Вільям Джеймс сказав: «За правдивою піднесеністю духа, за невимовною красою, за моральністю, за кількістю важливих історичних даних і за вишуканою поезією та красномовством Біблія переважає все, що можна почерпнути з усіх решти книг».

Що було б, якби Біблія не була написана? Про це страшно навіть подумати!

Христос — її секрет

Христос — ось секрет натхнення, яке дає Біблія. Ось чому книги Старого й Нового Заповітів так чудово поєднуються одна з одною, зливаючись в одне ціле. Разом вони малюють панораму безперервного розкриття таємниці пришестя Христа:

— Закон закладає основу для пришестя Христа.

— Історичні книги показують підготовку до пришестя Христа.

— Поетичні книги виражають спрагу пришестя Христа.

— Пророчі книги проголошують очікування пришестя Христа.

— Євангелії є літописом історичного втілення Христа.

— Дії розповідають про поширення звістки про Христа.

— Послання дають тлумачення Христа.

— Об’явлення описує завершення всього в Христі.

Світовий бестселер

Говорити про Біблію можна лише з найвищим пошануванням. Це найбільш тиражована й поширена книга у світі, світовий бестселер номер один протягом століть. Перекладена на найбільшу кількість мов, причому деякі народи отримали писемність завдяки Біблії, як слов’яни через Кирила та Мефодія.

Дехто каже, що Біблія — найбільш поширена книга, яка при цьому найменш читана. Та це — неправда. Принстонський Центр вивчення релігій дослідив, що 10% американського населення читають Писання щодня, 22% — щотижня, 14% — щомісяця, 26% — рідше. У підсумку, майже половина американців (126 млн чоловік) читають Біблію щомісяця — як жодну іншу книгу.

Причина проста: Біблія — це Боже Слово, яке відповідає на найглибші питання людського буття:

— Хто я?

— Чому я тут?

— Звідки я прийшов у цей світ?

— Яка моя ціль?

— У чому сенс мого життя?

— Куди я йду?

— Яка моя доля?

— Що мені робити в житті?

— Як я повинен жити?

Біблія і мораль

Біблія дала світу найвищий моральний кодекс, будь-коли відомий людині. Якби Біблія не була написана, ми ніколи б не дізналися про етичну досконалість Ісуса Христа, у такому разі ми ніколи б не вибралися з того періоду, коли «кожен робив, що здавалося правдивим в його очах». Протягом більше 1000 років Книга над книгами служила фундаментом, на якому будувався моральний кодекс всієї західної цивілізації. І невір’я сьогодні стає причиною падіння моралі.

Наприклад, Біблія зуміла вплинути на совість народів у питанні рабства. Незважаючи на те, що до цього саме її використовували для його виправдання. Навіть сьогодні рабство ще зберігається в деяких країнах — але в тих, де Біблія заборонена. На американське суспільство в цьому питанні потужно вплинув роман «Хатинка дядька Тома» Гаррієт Бічер-Стоу. А на автора цього твору, безумовно, вплинула Біблія.

Головна причина, чому мораль неможлива без релігії, не в тому, що людині не під силу скласти список етичних законів, а в тому, що більшість людей не будуть його виконувати, якщо він не буде «освячений» зовнішнім авторитетом. Немає нікого, крім Бога, хто був би настільки праведним, могутнім, а також настільки мудрим і люблячим, щоб створити такий кодекс.

Біблія та суспільство

Жодна книга не здійснила такого великого й благотворного впливу на життя окремих людей, сім’ї, групи, народи та їхню культуру, як та, яка розповідає про Ісуса. Сьогодні ми маємо можливість спостерігати колапс суспільства, у якому немає місця для Біблії або її ніколи не читають.

Протягом віків люди сперечалися, чи можливо змінити людську природу. Жодна сучасна світська концепція не має відчутних результатів. Біблія дає чітку відповідь: можливо, але за певних умов — покаяння та навернення серцем до Ісуса Христа. Єдиний спосіб змінитися — змінити спершу внутрішність, а потім і зовнішність силою Бога.

Як камінь, кинутий у воду, створює кола на плесі, так і зміни в людському серці провокують великі зрушення в суспільстві. На зорі християнства апостолів називали «всесвітніми заколотниками», які «перевернули світ догори дном». Та насправді світ був перевернутий до цього, а вони просто поставили все на свої місця.

Численні дослідники соціології в США стверджують, що серед людей, які регулярно відвідують церкву, більша кількість щасливих шлюбів, вища мораль, самоповага, соціальна й трудова відповідальність, міцніше здоров’я, менше бідності, депресії, позашлюбних контактів, наркоманії, злочинності, самогубств, розлучень.

Біблія і закон

Людська спільнота як така не може існувати, якщо не буде скріплена узами єдиних поведінкових норм. Ніхто не знав цього краще за Бога, Який дав Мойсею Десять заповідей. Жодні традиції та передання не витримали такого випробування часом, як Десятислов’я.

Біблія сильно вплинула на законодавство Західного світу, служачи основою законотворчості в багатьох, якщо не в усіх його формаціях. Багато дослідників зауважують, що більшість тепер діючих законів виведені з Десяти заповідей. Зокрема, четверта заповідь виділила суботу як вихідний день, п’ята — освятила інститут сім’ї, сьома — закріпила шлюб як основу для сім’ї, восьма — затвердила приватну власність, дев’ята — заборонила лжесвідчення й заклала основу судової справи, десята — оголосила здирництво поза законом.

Книгою, яку найбільше цитували отці-засновники Америки у своїх листах і промовах, була Біблія. Якби не вона, не було би Великої хартії вольностей, інституту присяжних, ідеї рівності всіх перед законом.

Біблія і політика

Первинним джерелом всякої влади є не держава й не народ, а Бог. Влада держави делегована їй Богом, вона відповідальна перед Ним. Наш обов’язок — поважати державу, дотримуватися закону, платити податки, молитися за владу. Але коли влада виходить за межі своїх повноважень, християнин зобов’язаний проявляти непослух. Церква повинна бути відділеною від держави, але це не означає відділення Бога від держави.

«Ви — сіль землі», — сказав Ісус Своїм учням. Сіль має властивості консерванту. Вона зберігає хороше, не даючи йому зіпсуватися. Наше перебування в ролі солі передбачає також участь в політичному житті суспільства. Політика — це сфера, яку християни не мають права віддавати сваволі невіруючих людей. Якщо ми не станемо сіллю для нашої країни, вона буде розкладатися, поки не досягне точки неповернення.

Біблія і наука

Попри поширену пропаганду, нібито наука є антиподом релігії, вона якраз є благословенням людству від Христа і Його Церкви. Наука не лише розвинулася в християнському середовищі, а й не могла би розвинутися в якомусь іншому, наприклад серед язичницького анімізму, мусульманського фаталізму, буддистського ілюзіонізму чи навіть сучасного ірраціоналізму.

Сучасна наука зародилася в надрах християнської цивілізації в Західній Європі в пізньому Середньовіччі. Найшвидший її ріст відбувався в XVII ст. під впливом пуритан, які вірили, що Біблію можна застосовувати до всіх сфер життя, а не лише до духовної.

Біблія і література

Навряд чи можна відшукати хоча б одного великого класика літератури, не натрапивши в нього на згадку про Біблію. Від Данте до Достоєвського, від Буньяна до Льюїса вплив Писання безперечний. Прообрази й фрази найвеличніших сцен у художніх творах були взяті з Біблії. Ця скарбниця людського досвіду — невичерпне джерело, з якого пили багато великих письменників.

Біблія і місії

Християнську віру добровільно прийняли більше людей із більшої кількості культур та народностей, ніж будь-яку іншу. П’ятидесятниця була днем народження Церкви, і в той же день віруючі стали виконувати доручення набувати учнів. Бог завжди мав намір привести народи до Царства, але вперше Він його чітко висловив Своєму народу в книзі Дій апостолів.

Без Біблії Євангелія передавалася би лише з уст в уста, а усну традицію не можна назвати ні повною, ні точною. Англійський місіонер в Індії Вільям Кері говорив, що найважливішим компонентом у наверненні язичників є переклад Писання на їхніми мовами. Давид Лівінгстон в Африці, Хадсон Тейлор у Китаї були першопрохідцями, які показали приклад наступним місіонерам.

Біблія і географічні відкриття

Протягом віків багато куточків світу лишалися ізольованими від цивілізації, поки який-небудь сміливий християнин не ризикнув своїм життям і здоров’ям, щоб принести туди Благу Вістку Біблії. Дуже часто першовідкривачами ставали саме місіонери або християни-миряни. Якби не було Біблії, християнства, усі ті безстрашні люди, які перетнули світ вздовж і впоперек, скоріше за все ніколи б не зважилися на такі ризиковані подорожі. Христофор Колумб писав, що бажання вирушити на пошуки Індії було вкладено йому Самим Богом.

Біблія і повсякдення

Біблія мала більший вплив на становлення нашої цивілізації, ніж будь-яка інша книга. І сьогодні багато людей навіть не усвідомлюють, наскільки їхній побут насичений поняттями з Біблії. Наприклад, слово «ресторан», яке вживається на позначення закладів харчування в усьому світі, запозичене саме з біблійного тексту. До 1766 року люди зазвичай харчувалися в тавернах і постоялих дворах. Уперше відкрили заклад, призначений лише для прийому їжі, у Парижі. Вивіска над входом становила перифраз з Матвія, 11:28: «Прийдіть до Мене, усі голодні, і я нагодую вас». Французькою «нагодую» буде «restaurai».

Багато сталих висловів, імен, власних назв — мають біблійне походження. Біблія торкнулася різних сфер нашого життя — бізнесу, спорту, комунікації, розваг, календаря… Сьогодні християнин може відчути себе археологом, який відкопав колись величну цивілізацію. Адже наша цивілізація постраждала від сучасних варварів, що захопили систему освіти й просвітницькі інститути. Іноді ми відчуваємо себе чужинцями у власній країні, незважаючи на те, що саме Біблія сформувала наш народ, культуру, суспільні інститути.

Джеймс Кеннеді, Джеррі Ньюкомб

"Благовісник", 3,2020