Благовісник

Як страх пов’язаний із хворобами

Нині однією з найбільш обговорюваних тем у розмовах та в соцмережах є здоров’я. Ми ділимося секретами його збереження, рецептами ліків та оздоровчих дієт, шукаємо кваліфікованих лікарів. Але, виявляється, ми самі є не лише причиною хвороб, але — і найкращим лікарем. Саме від нашого духовного здоров’я залежить здоров’я фізичне. І про одну з таких внутрішніх причин хвороб ідеться в цій замітці.

До яких хвороб причетний страх? Їх цілий список: серцево-судинні захворювання й гіпертонія, шлунково-кишкові розлади (наприклад, коліт, хвороба Крона, синдром подразненого кишківника й виразка), головний біль, шкірні хвороби — псоріаз, екзема, стресові вугрі. Страх знижує імунітет, що є причиною частих інфекційних захворювань і розвитку смертельно небезпечних хвороб. Страх часто провокує інфаркти, а також — раптову смерть.

Страх — дуже сильне почуття, яке тягне за собою потужну психологічну реакцію. Історія повна прикладів раптової смерті людей у результаті пережитого страху.

Біблія наводить нам один із класичних прикладів згубної дії страху. Ця історія сталася з людиною на ім’я Навал, що означає «безглуздий» (див. 1Сам.25). Його ім’я відразу показує, що ця людина не володіє собою: і справді, саме сильний гнів, страх і нестриманість перетворюють багатьох людей у нерозумних.

Навал був заможною людиною, бо мав багато худоби. Успіх великих скотарів багато в чому залежав від відносин із вільними загонами озброєних бродяг — вони не тільки не чіпали худобу, а й захищали стада від ворожих набігів. Для стад Навала «огорожею і вдень, і вночі за всі дні, коли [пастухи] пасли стада» (1Сам.25:16), був загін Давида.

У той час Давид уже був помазаний на царя Ізраїлю, але ще не зійшов на трон. Бог відкинув першого ізраїльського царя Саула, однак той ще був при владі. Саул був украй злим на Давида й хотів його знищити. Давиду довелося втікати. За ним пішов різношерстий натовп, який і сформував його бойовий загін. Ховаючись від Саула, кілька сотень озброєних чоловіків зі своїми сім’ями пішли разом із Давидом в глухі місця. Щоб забезпечити себе, вони захищали від нападів отари скотарів, отримуючи за це плату грошима й продуктами.

Ось настав час стрижки овець. Отари були пригнані з далеких пасовищ. Давид послав людей до Навала, щоб отримати плату за працю своїх соратників. Під час стрижки господарі стад зазвичай були вельми щедрими. Однак Навал відмовився що-небудь дати Давидові та його людям. Він прикинувся, що й гадки не має про службу, яку ті йому відслужили.

Коли Давид почув відповідь Навала, він розлютився, адже це була не тільки публічна образа, але й важкий удар по добробуту загону. Давид вирішив діяти негайно. Він спонукав своїх людей відібрати те, що їм належало, нехай навіть ціною битви.

Дружина Навала Авігея дізналася від слуг про безглузду поведінку свого чоловіка. Вона одразу ж стала діяти. Швидко зібрала щедре приношення для загону Давида: «Двісті хлібів, і два бурдюки вина, і п’ятеро приготовлених з отари, і п’ять сеїв сушених зерен, і сто в’язок родзинок, та двісті сушених фіґ, і склала це на ослів» (1Сам.25:18 ). Чоловікові вона не сказала ні слова.

Авігея наказала слугам негайно доставити продовольство людям Давида. Сама ж поїхала позаду, щоб ублагати Давида пощадити її дім. Зустрівши Давида, вона впала перед ним на коліна й благала його пробачити дурість Навала, його жадібність і підлість. Вона просила Давида змінити гнів на милість, прийняти її дари й залишити її оселю з миром. Давид погодився.

Повернувшись додому, Авігея потрапила в розпал розкішного бенкету. Вона зрозуміла, що чоловік її не в змозі що-небудь слухати й розсудливо міркувати: «Серце Навала було веселе; він же був дуже п’яний» (1Сам.25:36). Тож жінка відклала розмову до ранку. Коли вона розповіла чоловікові, що він і його дім були на волосок від загибелі, то «завмерло йому серце його, і став він, як камінь» (1Сам.25:37). Іншими словами, у нього стався обширний інфаркт. Навал пробув у комі десять днів і помер.

Ісус попереджав своїх учнів, що в цьому світі завжди буде страх: «Люди будуть мертвіти від страху й чекання того…» (Лк.21:26). Події в світі та особисті трагедії — ось два джерела смертельного страху.

Деякі дослідники вивчали загибель людей під час ритуалів вуду. Кардіолог доктор Регіс Де Сільва вважає причиною раптової смерті людей під час жертвоприношень саме страх. Сильний страх може викликати фібриляцію серцевого м’яза (стан, при якому окремі групи м'язових волокон скорочуються розрізнено й нескоординовані), зупинку серця — і миттєву смерть.

Ми всі звикли думати, що фізичний стан людини визначальний, бо, як каже відомий афоризм, «у здоровому тілі — здоровий дух». Але Біблія вчить, що насправді все навпаки. Невидимі оку стан душі й духу — ось що визначає наше фізичне здоров’я. І, незалежно від того, фізичний чи емоційний стан ви ставите на перше місце, знайте, що вони тісно пов’язані. І важливо розуміти їхню складну взаємодію.

Анна Веренич,
заступник відповідальної за жіноче служіння в церквах УЦХВЄ Херсонської області

"Благовісник", 1,2021