Благовісник

«Приступити до вербування масової мережі інформаторів серед церковників…»

Боротьба проти віруючих у радянські часи не обмежувалася забороною проводити зібрання, закриттям церков та арештами служителів. Не менш наполегливо велася робота з руйнації церкви зсередини через своїх агентів та схиляння до співпраці членів церкви. Тепер, коли архіви спецслужб доступні, відкривається правда про підступну шкідницьку діяльність атеїстичної влади всередині церковних громад.

Варто сказати, що випадків прямої співпраці служителів з владою, а тим більше на підрив церкви, небагато. Тим не менше, сам факт таких спроб з боку спецслужб багато про що говорить.

Пропонуємо уривок із документу, виданого ще в 1943 році. Хоча він враховував обставини, які склалися під час війни, методи спецслужб залишалися майже однаковими протягом десятиліть.

1. Викриття антирадянської роботи в громадах, підпорядкування діяльності громад «довіреним» центрам, які проводять прорадянську роботу:

«Максимально активізувати агентурно-оперативну роботу по церковно-сектантських кадрах, направляючи її по лінії:

Розробки і викриття контрреволюційного церковно-сектантського підпілля, яке веде активну антирадянську роботу і викриття агентури німецьких розвідувальних органів;

Ведення через агентуру роботи по розкладанню серед сектантів, з ціллю повної ліквідації сектантських груп і громад адвентистів, п'ятидесятників, єговістів і інших, які ведуть активну антирадянську і антивоєнну роботу. Громади баптистів і євангелістів підпорядкувати всесоюзному центру, який існує в Москві і веде патріотичну роботу;

Проведення через перевірену агентуру, яка стоїть в керівництві церковних організацій, патріотичної роботи серед церковників і сектантів, мобілізуючи віруючих на боротьбу з німецькими загарбниками, збору ресурсів на поранених бійців і інші заходи;

Проведення роботи по розкладанню серед духовенства і приходів автокефальної орієнтації, православної церкви, яка була створена німцями і використовувалася українськими націоналістами для проведення націоналістичної роботи, беручи ставку на її повну ліквідацію».

2. Налагодження агентурної роботи, особливо серед керівного складу громад, для збору інформації, розкладання, компрометації:

«Приступити до вербування нової кваліфікованої рейдової агентури, здатної викрити антирадянське церковно-сектантське підпілля і викрити ворожу агентуру серед церковників і сектантських формувань. Вербування агентури по духовенству і керівним кадрам сектантів проводити лише на основі матеріалів, які їх компрометують».

«Одночасно з цим приступити до вербування масової мережі інформаторів серед церковників і рядового складу сектантів. Розставити агентурно-інформативну мережу так, щоб в кожному церковному приході і сектантській групі чи громаді мали одного чи двох агентів. Це дасть можливість контролювати діяльність групи, розробляти її учасників і проводити наші заходи серед її членів. Через наявну і заново вербовану агентуру вивчати практичну діяльність церковно-сектантських організацій, їх керівників і активу віруючих. Духовенство і церковників, а також керівний склад і проповідників сектантів, які проводили активну антирадянську діяльність і підтримували зв'язок з розвідувальними органами противника — піддавати арешту. Арешти духовенства, керівного складу і проповідників активу сектантських громад проводити лише з санкції 2 Управління НКДБ УРСР. Категорично забороняю практику арешту цієї категорії осіб, без попередньої компрометації їх в очах віруючих мас. Все заштатне духовенство нелегалів і інших, бродячий елемент, який
проводить роботу по створенню антирадянських формувань під виглядом домашніх церков і сектантських громад, пришвидшено розробляти і притягувати до відповідальності. Взяти в активну агентурну розробку керівників і учасників сектантських течій «єговістів», «адвентистів 7 дня», «п'ятидесятників». На керівний і проповідницький склад провести документацію їх антирадянської діяльності і арештувати, а серед рядового складу провести роботу по розкладанню. В громадах баптистів і євангельських християн поступово через перевірену агентуру проводити роботу по розкладанню не допускаючи збільшення громад за рахунок притягнення нових осіб».

«Через перевірену агентуру, яка стоїть на чолі церковних приходів і сектантських громад, проводити патріотичну роботу серед віруючих. Через агентуру збирати і висилати в 2-е Управління НКДБ УРСР листівки, заклики, промови церковних керівників, брошури, постанови соборів автономної і автокефальної орієнтації і сектантських центрів, які поширювалися церковно-сектантськими організаціями в період окупації».

За книгою Дмитра Коваля, «Християни віри євангельської Володимирецького району Рівненської області», с.184-185

Благовісник, 1,2020