Благовісник

Застільна молитва

Норман Роквелл — знаменитий американський живописець та журнальний ілюстратор ХХ століття, який багато років співпрацював із провідними журналами США. Коли в 1955 році журнал The Saturday Evening Post провів опитування своїх читачів, яка ілюстрація Нормана Роквелла їм найбільше подобається, то більшість назвали картину «Застільна молитва». Опублікована в журналі 1951 року, ілюстрація Норманна Роквелла достовірно передавала атмосферу післявоєнного часу в Америці й супроводжувалася текстом: «Наш світ — не найщасливіше місце в наші дні». Друга Світова війна перевернула свідомість людей і вкотре довела, яке «примарне все, що є в цьому світі». Після всесвітнього хаосу прийшли розгубленість, страх та безнадійність — невблаганні наслідки війни. Картина Роквелла відповідала на багато запитань американців: як, пройшовши через насильство та жорстокість, зберегти віру в любов і доброту, та де взяти сили, щоб знову довіряти людям та дивитися в майбутнє з надією? Відповідь припала до душі багатьом американцям — джерело сили художник бачить у молитві-подяці, що йде від самого серця, за дар життя.

Ідея сюжету з’явилася завдяки одній із читачок The Saturday Evening Post. У 1950 році місіс Ерл у своєму листі описала сцену, свідком якої стала. Вона яскраво розповіла, що бачила, як у кафе вбігла весела молода жінка з маленьким пустотливим хлопчиком. Вони одразу привернули увагу всіх відвідувачів своїм радісним та збудженим настроєм. Коли ж сіли за столик, то, анітрохи не соромлячись переповненої зали та сусідів по столику, на кілька хвилин застигли в молитві.

Вражений розповіддю, Роквелл написав цю сцену так достовірно, ніби сам її побачив, тільки для більшої виразності замість молодої жінки митець зобразив бабусю з онуком.

Ця робота стала найдорожчим твором американського реалістичного мистецтва — у 2013 році вона була продана за $ 46 млн.

Що ж, ця ілюстрація може стати відповіддю і на нинішні страшні українські реалії…

Благовісник, 3,2023