Благовісник

COVID-19, вакцина і – християнство

«Історія змінилася на «до» і «після»» – заявляємо ми, вказуючи на те, як COVID-19 доволі радикально змінив світову ситуацію і вплинув на життя кожного. Сьогодні, коли цей вірус поширений практично всюди, залишилося дуже мало скептиків, які відкидають його існування. Кожен певною мірою відчув його вплив: хтось – обмеженнями, хтось – зменшенням доходів, а хтось – тяжкими втратами рідних людей.

Для світу ця пандемія стала потрясінням. Та все ж історія людства пам’ятає декілька таких «до» і «після» періодів: епідемії чуми, тифу в середні віки, пандемію «іспанського» грипу на початку ХХ століття... Віруси забирали життя якщо не сотень, то десятків мільйонів життів і до відкриття вакцини були чи не найбільшою загрозою для людства. Немає сумніву, що тогочасні християни просили милості в Господа, щоб Він зупинив мор.

І дяка Богу, Він відповів, нагадавши, що дав нам розум і свободу. Реформація спричинилася до розвитку грамотності, демократії, тих базових прав і свобод людини, які для нас сьогодні є нормою. Реформація стала стимулом для розвитку теоретичної та експериментальної науки, у тому числі і доказової медицини. У книзі «Що би було, якби Ісус не народився?» Д. Джеймса Кеннеді та Джеррі Ньюкомба це добре описується.

Тому хоча «ввесь світ лежить у злі», усіма тими благам, якими ми сьогодні користуємося, ми завдячуємо не лише вченим, але найперше Ісусу Христу і Реформації. Ми довіряємо сучасним технологіям, тому що вони дійсно поліпшують життя. Довіряємо піґулкам і препаратам, які приписав лікар, бо вони дійсно бережуть здоров’я і навіть рятують життя. І дякуємо Господу за це!

Та водночас ми, як практикуючі християни, не звикли сліпо приймати все, що відбувається у світі, але аналізувати у світлі Слова Божого, яке є авторитетом для нас і Книгою абсолютної Божої мудрості. І це правильно!

Сьогоднішня ситуація з пандемією змушує кожного християнина робити висновки і приймати рішення. Як вчинити, щоб не згрішити, щоб не стати спокусою для іншого і вберегти себе і своїх рідних?

До винайдення вакцин і масового їх поширення з початку 2021 року влада практично всіх країн боролася з поширенням SARS-CoV-2 вірусу шляхом впровадження жорстких локдаунів. Це принесло незручності, багато хто почав протестувати, вважаючи дії влади неоправданими, конспіративними, а пандемію – фейковою. Хоча влада лише намагалася реагувати на виклик, слідуючи досвіду боротьби з попередніми епідеміями та рекомендаціям ВООЗ, водночас ризикуючи своїми економічними та політичними рейтингами.

У громадах християн теж виникло поділення. Одні почали протестувати проти дій влади, вбачаючи в цьому змову сильних світу цього і гоніння за Христа. Інші смиренно прийняли рекомендації і просили Бога про допомогу і звільнення людства від цієї зарази. І ті, й інші знаходили місця Писання, на які спиралися. Одні казали «довіряти Господу і готуватися до гонінь», інші – що «всяка влада від Господа» і що потрібно «безперестанку молитися за владу».

Та Біблія не дає однозначної відповіді на це питання. А може, дає? Ми ж розуміємо, що вона має чіткі відповіді на всі життєві питання, хоча й не обов’язково прямо. Дух Святий навчає і відкриває правильні відповіді. Пошук відповіді загострився для багатьох християн, які не можуть визначитися й вагаються, водночас піддаючи небезпеці важкого перебігу і смерті і себе, і своє оточення.

Звичайно, ми не знайдемо прямого посилання на пандемію коронавірусу в Біблії. Але у 13-му і 14-му розділах книги Левит знаходимо Божі вказівки щодо різних заразних хвороб, зокрема прокази. Людина повинна була перебувати під наглядом священника, який також виконував роль «виконавчої влади» та «охорони здоров’я». Хворий ізолювався на певний час, і коли проказа все ж підтверджувалася, повинен був переселитися за табір, жити відособлено, а при зустрічі з іншими викрикувати: «Нечистий!». За сучасними мірками, його громадянські та конституційні права значно і жорстко урізалися.

Чому Бог Ізраїлю був таким жорстким щодо тих людей? Чому допускав заразу серед Свого народу? Напевне, тут доречніше питати не «чому», але «для чого»? Бог допускав хвороби навіть серед Свого народу, але Його настанова для ізоляції прокажених і була виявом турботи про народ. Прокажені теж не були покинуті.

Проводячи аналогію між проказою і коронавірусом, ми бачимо, що перебіг обох хвороб становить загрозу для суспільства. І розуміємо, що Господь не перестав турбуватися про людей і сьогодні. Тому настанови щодо карантину та ізоляції у світлі Божого Слова актуальні як ніколи.

Але ж вакцина – про неї не говориться в Біблії? Як бути?

Коротко поговоримо про всі питання, апелюючи як до Біблії, так і до статистики. Проте зразу домовимося, що не будемо вписувати офіційні статистичні дані в «теорію всесвітньої змови», тому що велика кількість людей по цілому світу працює над цими цифрами, і їх всіх важко записати до заколотників.

1.1. Чи є потреба у проведенні періодичних тестувань, ПЛР чи антиген-тестів? Очевидно, що COVID-19 сьогодні становить значно більшу небезпеку, оскільки людина може до двох тижнів бути зараженою, поширювати вірус і навіть про це не здогадуватися. Єдиний спосіб її виявити завчасно – періодично проводити тестування. Однак вже існує спосіб запобігти інфікуванню – дотримуватися карантинних норм та за можливості вакцинуватися.

1.2. Навіщо віруючому проходити тестування, якщо він вірить, що Бог його береже? Вірити – це добре, але віра повинна підтверджуватися ділами і не суперечити сутності Бога та Його Слову. Багато хто вдається до 90-го псалма, але коли сатана спокушав Ісуса цим псалмом, якою була Його відповідь? Отже, ситуація з коронавірусом – це не питання віри, бо тут ігнорується питання нашої відповідальності, совісті і любові до ближнього.

На жаль сьогодні ми всі вважаємося «нечистими» апріорі, саме тому повинні доказувати зворотне, коли це від нас вимагається. І маємо періодично «показуватися священнику» й отримувати від нього засвідчення, що ми – «чисті». Навіть Ісус, зціляючи прокажених, наказував їм «йти і показатися священнику» – щоб не був порушений Закон і люди не постраждали. Врахуймо це!

1.3. Навіщо носити маску, від неї користі мало! Це не відповідає дійсності. Коронавірус передається повітряно-крапельним шляхом, тобто переноситься разом із дрібнодисперсними частинками пари, які ми видихаємо. Маска слугує своєрідним механічним бар’єром, який затримує до 70% пари, а разом і з нею – і частинки вірусу. Саме тому звичайна маска слугує кращим захистом оточуючих від нас, ніж нас самих. Для власного захисту слід використовувати респіратор типу N95.

Слід розуміти, що жоден із засобів, включаючи вакцинацію, не дає стовідсоткового захисту, але в комплексі вони знижують ризик зараження до мінімального. Аналогічно системи пасивної і активної безпеки в автомобілі в комплексі працюють на те, щоб максимально зберегти життя водія при аварії. Але важко не погодитися з американським пастором і сімейним консультантом Майком Гарнером: «Їзда на великій швидкості у нетверезому стані без ременя безпеки навряд чи додасть вам шансів вижити на крутому повороті... Навіть якщо ви будете слухати в цей час християнську радіостанцію!». Сподіваюся, ви розумієте, про що мова.

Кажучи відверто, ігнорування карантинних заходів, які запровадила держава, нехтування масками, відмова від тесту, де це необхідно, – це прояв байдужості і неповаги не тільки до себе, а й до іншого. Ми наражаємо на небезпеку один одного. Це важко назвати проявом любові до ближнього. І це неправильно не тільки з точки зору людського закону, але й у світлі Слова Божого. Тому порушення цих норм повинно взивати до нашої совісті.

Тепер щодо вакцинації... Здається, немає нічого дивного в тому, що неординарна ситуація у світі викликала пожвавлення конспіративних рухів з масами послідовників. Виникло багато теорій, які стали основою для протесту. Але християни, перш ніж займати ту чи іншу позицію, повинні піддавати її критичному аналізу. «Усе досліджуючи, тримайтеся доброго!» (1 Сол. 5:21).

Першу вакцину підказав нам Сам Бог! У XVIII столітті доктор Едвард Дженнер виявив, що доярки, які перехворіли на коров’ячу віспу, на натуральну не хворіли. Це спостереження привело його до ідеї щеплення людей віспою, якою хворіли корови. Як виявилося, це була правильна ідея. І хоча зараження цим варіантом вірусу викликало деякі побічні ефекти в людей, це не йшло в жодне порівняння з небезпечними проявами хвороби і наслідками натуральної віспи. Метод вакцинування (до речі, слово «вакцина» походить від лат. Vaccinus – «коров’ячий») дуже швидко набув популярності і поширення у світі, у тому числі і в Російській імперії.

Але повернімося до теорій. Ось основні, які варто піддати критичному аналізу:

2.1. Вакцина від коронавірусу – це диявольська зброя, там є чіп, і нас всіх хочуть чіпувати, як написано в Об’явленні!

Ні, насправді ніякого чіпу там немає і вакцинація не має відношення до числа звіра. Можна довго сперечатися про текст в Об’явленні, але банальний факт, що вакцину не колять в чоло або тільки праву руку, – вже розходиться з Писанням. А щодо чіпа – по-перше, введення його в м’яз руки не минуло би безслідно, навіть за його мікроскопічних розмірів, по-друге – мікрочіп повинен передавати сигнал зовнішньому пристрою для зчитування. Випадків, що хтось після вакцинації «з’явився в мережі», не зафіксовано.

2.2. Склад вакцини невідомий, там свинець, миш’як, графен і взагалі – нас хочуть нею вбити!

Склад вакцини детально описаний в інструкції. Його перевіряють лабораторії контрольних органів. Враховуючи те, що на ринку відсутня монополія на вакцини, на сьогодні маємо вже кілька різних виробників вакцин у кількох країнах світу. Саме тому виключається будь-яка заангажованість. Вакцинація – нераціональний спосіб вбивати людей, бо смертність від ускладнень, спричинених вакцинами, за статистикою в десятки тисяч разів нижча, ніж смертність від самого ковіду, і цей розрив тільки зростає.

2.3. Вакцина вирощується на стовбурових клітинах абортованих дітей!

Щодо стовбурових клітин, то деякі вакцини дійсно були розроблені на клітинній культурі, яка кілька десятиліть тому була вирощена з клітин декількох дітей (не абортованих для цієї цілі). Фактично, зв’язок між тими дітьми і сьогоднішніми вакцинами більш ніж віддалений, причому вакцинами не тільки від COVID-19, але й від гепатиту А, краснухи чи сказу. Ті ненароджені дітки стали джерелом спасіння життів для мільйонів інших людей. Але спеціяльно дітей ніхто не абортує, щоб виготовляти з них вакцини.

2.4. Вакцина недостатньо досліджена, не минуло достатньо часу, щоб отримати необхідні результати!

Такі заяви зазвичай лунають від людей, які мало знають, як відбуваються розробка і затвердження медпрепаратів. Практично все, що доступно широкому споживачеві, стандартизовано, і медпрепарати – не виняток. Затверджені ВООЗ вакцини обов’язково проходять стадію клінічних досліджень на десятках тисяч добровольців. І навіть якщо прийом препарату відбувається достроково, то не без вагомих аргументів. На сьогодні, коли вже більше 50% населення землі вакциновано від коронавірусу, говорити про недостатнє дослідження нерозумно.

2.5. Вакцина може змінювати ДНК людини!

Ці побоювання зазвичай звучать щодо мРНК вакцин. Але немає експериментальних підтверджень, що і коронавірус, і вакцина можуть змінювати ДНК людини, оскільки їх РНК тільки інформаційна і без супутнього механізму транскрипції не здатна працювати із хромосомами клітин людини. Віруси ВІЛ, герпесу в цьому плані небезпечніші.

2.6. Вакцина неефективна, люди продовжують заражатися – он що в провакцинованих країнах відбувається!

Взагалі це питання сьогодні стоїть найгостріше, тому вдамося до конкретнішої статистики, щоби переконатися в правдивості чи неправдивості заяви. Тримаймо в пам’яті, що з моменту виявлення «уханського» варіанту COVID-19, від якого розроблялися вакцин, сам вірус встиг мутувати і зміцніти, що дещо послабило очікувані від вакцинації результати. На сьогодні варіант «Дельта» найбільш поширений і продовжує вражати як невакцинованих, так і вакцинованих. Але, враховуючи те, що в організмі вакцинованих людей вже вироблені антитіла і їх імунітет одразу починає боротьбу з зараженням, такі люди від 30 до 65% менш заразні (залежно від типу вакцини), а якщо заразні, то набагато коротший термін. Це логічно, адже якщо в крові антитіл немає – потрібен час, щоб імунна система дала відповідь антитілами, а за цей час вірус встигне реплікуватися в значно більшій кількості. Саме тому твердження, що вакциновані люди розносять вірус однаково з невакцинованими, – неправильне.

Окрім того, важливу роль відіграє час вакцинування. Із часом титр імуноглобулінів (рівень антитіл) знижується – тобто ефективність вакцини після певного періоду також. На це потрібно зважати.

Для порівняння візьмемо Україну, Британію, Німеччину, Ізраїль, Данію, влада якої заявляє, що готова відмовитися від карантинних заходів і вакцинації, а також Об’єднані Арабські Емірати. Статистику візьмемо із сайту https://ourworldindata.org, де наочно можна бачити всю інформацію.

Рівень вакцинації на 23 листопада 2021 року в цих країнах показано на графіку нижче

Тут чітко видно, що Україна ще далеко не досягла рівня інших країн. Іронічно, але зазвичай ми орієнтуємося на ці країни, коли обговорюємо наш рівень життя. Може, варто тоді орієнтуватися і щодо показників вакцинації?! Хоча б на Ізраїль, який для християн значить дещо більше, ніж просто розвинена країна. Країна, яку Господь відновив через тисячоліття, і народ, який Він дивовижним чином зберіг у декількох війнах із значно потужнішими сусідами. Народ, який Він береже до сьогодні.

Отже, результати вакцинації в Ізраїлі, Німеччині, Сполученому Королівстві та Данії досить високі, але важко сказати, чи достатні. Та результати в ОАЕ просто вражають.

А тепер розглянемо графік кількості тестів на 1000 людей.

Як бачимо, рівень тестування в Україні найнижчий. Німеччина не набагато відстала від України. Великобританія, Ізраїль – на середніх позиціях. При цьому у найбільш провакцинованих Данії та ОАЕ цей показник найвищий. Зауважмо, що в ОАЕ він практично стабільно зростає протягом року. Бо велика частка тут припадає на туристів, для яких тест обов’язковий, – скажете ви. Це не зовсім так – населення зобов’язане періодично робити ПЛР-тести, навіть вакциновані, – з превентивною ціллю, щоб виявити й локалізувати спалахи зараження. Доказ цьому – наступний графік, який показує відсоток підтверджених випадків від кількості зроблених тестів.

Просто вражає 50-відсотковий бар’єр в Україні з новою хвилею. Це може означати тільки одне – майже половина українців, найімовірніше, роблять тестування постфактум, коли захворіли. Навіть у тій самій Німеччині (порівнюємо попередній графік) рівень підтверджених випадків не досягає і 20%. На жаль, можна констатувати, що політика превентивності в Україні не діє. І реальний відсоток підтверджених випадків, тобто заражень, може бути більшим, оскільки багато українців із легкими симптомами просто не вважають за належне протестуватися.

І що з того? Все одно рівень зараження у Великобританії і Німеччині з їхньою вакцинацією на сьогодні вищий, ніж в Україні! А Німеччина он і до вакцинації тестів робила мало, і заражень виявляла мало!

Річ у тому, що варіант вірусу, який вражав людей на початку 2021 року, і теперішній – відрізняються. Порівняємо заразність вірусу на різних хвилях.

Як бачимо, висока заразність варіанту «Дельта» підтверджена – з середини літа практично моментально він витіснив інші штами. А вакцини створювалися від слабшого варіанту.

Тепер перейдемо до двох найважливіших графіків – підтвердженої кількості випадків на мільйон населення і підтвердженої кількості смертей на мільйон населення. Як кажуть, apples to apples.

Навіть при всій критиці української статистики реальна картина не може не відображати кричущої суттєвої різниці у смертності. І Україна нині далеко не в лідерах за кількістю заражень.

Цієї осені Ізраїль «відштормило» ой-йой-йой як сильно, ще гірше, ніж за попередню хвилю, і найгірше за інші п’ять країн. Але рівень смертності був набагато нижчим (Ізраїль одним із перших почав активну і навіть «агресивну» вакцинацію населення).

Сполучене Королівство, яке за попередню хвилю пережило пікову смертність від COVID-19 – 120 людей на мільйон населення, цієї хвилі переживає втрати, ледь не вдесятеро нижчі. А повністю вакциновано лише 68% населення.

Данії, очевидно, ще зарано заявляти, що «з вірусом покінчено». Нова хвиля заражень вже «переплюнула» попередню минулої зими. Та все ж рівень смертності не виглядає жахаюче. Насправді на сьогодні він усемеро нижчий, ніж у піковий період у січні 2021-го.

Гірша картина із Німеччиною – смертність там активно зростає. Але! Рівень зараження в Німеччині найсильніший за всі попередні хвилі і нині перевищує попередній максимум більш ніж удвоє, і смертність при цьому вчетверо нижча, ніж за попередній пік. Рівень повністю провакцинованих також 68%.

«Відмінником» серед усіх країн виступають Об’єднані Арабські Емірати. Дійсно унікальний і показовий приклад! Країна вже другий місяць поспіль переживає мізерний, порівняно з іншими країнами, рівень заражень та практично нульовий рівень смертності. Це направду видатне досягнення в боротьбі із пандемією!

Але країна, яка, здавалося, могла би вже піднімати переможний прапор у цій боротьбі, не збирається розслаблятися. Жорсткі карантинні вимоги продовжують діяти – але при цьому країна функціонує у звичному режимі. З такою ситуацією ніяких локдаунів не передбачається. Люди вакцинуються, продовжують робити ПЛР-тести, носити маски в людних місцях (у тому числі й надворі, у 40-градусну спеку!), обробляти руки антисептиком. І не важливо, з примусу чи добровільно. Бо розуміють, наскільки небезпечним може стати новий спалах, якщо розслабитися і дати вірусу «спалахнути» знову. Люди прийняли ці обмеження, уже настільки звичні, що населення не почувається обмеженим у чомусь. ЛЮДИ ПЕРЕСТАЛИ ПОМИРАТИ ВІД КОВІДУ!

Ось ідеальний приклад того, як населення окремо взятої країни прийняло всі рекомендації і обмеження від влади та МОЗ, напрацювало колективний імунітет і нині продовжує спокійно функціонувати і жити, практично, без втрат в умовах ще жорсткішої ситуації навколо.

Друзі, українці, християни! За всіма цими цифрами – трагедія. Це потенційні втрати сотень дорогих для Господа душ. Щоденні втрати в сотнях українських сімей! Проймімося співчуттям до людей, які вже когось втратили і які потенційно втрачатимуть! Будьмо відповідальними, бо до цього нас закликав Господь! Тестуймося, носімо маски, якщо немає протипоказань – вакцинуймося! Зрозуміймо, зараження неважливі, якщо людські втрати значно нижчі, ніж могли би бути! Саме це найголовніше, і це сьогодні доводить статистика.

Найлегший і найнеобхідніший крок для збереження стабільності в державі – вакцинація. Пандемія коронавірусу стала одним із ворогів українського народу! А ослаблена Україна – на руку іншому її ворогу, який загрожує з півночі!

Ми, християни України, молилися і просили в Бога звільнення України від ворогів, бо любимо свою землю і свій народ, тут Господь нас поставив і благословив! І ми не можемо сприяти ослабленню України!

Ми, християни світу, молилися за звільнення від пандемії і повернення до нормального життя! Чому ж зараз вважаємо, що вакцини не можуть бути швидкою відповіддю Бога на наші молитви? Потрібно бути послідовними, відкрити для Бога свої розум і серце! І не очікувати вогню з неба – Господь може діяти зовсім іншими методами.

Наші права не зневажаються! Це необхідна раціональна відповідь влади на виклик пандемії. Ми потенційно небезпечні один для одного! Зрозуміймо це!

Хай Господь береже всіх нас і дає мудрість!

Андрій Маслій, Івано-Франківськ