Благовісник

Життя церкви

Музика, що підносить до небес

«Співайте із радістю, праведні в Господі, бо щирим лицює хвала! Хваліть Господа гуслами, співайте Йому з десятиструнною арфою, заспівайте Йому нову пісню, гарно заграйте Йому з гуком сурем, бо щире Господнєє слово, і кожен чин Його вірний!» (Пс. 33:1-4).

«Буду молитися духом, і буду молитися й розумом, співатиму духом, і співатиму й розумом»
(1 Кор. 14:15).

Вона супроводжує нас протягом усього життя — від народження й до смерті. Вона зазвучала тоді, коли землі ще не було, і звучатиме тоді, коли землі вже не буде. Це пісня. Тому зосередитися я хочу саме на християнському співі й на тому, чим він відрізняється від світського.

Спів — це те, що дуже приємне для нас і дуже бажане. Але тільки людина та ангели співають розумно. Птахи та інші тварини видають різні звуки, навіть такі, які приємні для нас. Але осмислений спів властивий тільки людині та ангелам.

Пісня здатна впливати на нас. Коли дитина неспокійна, то мама бере її на руки й починає наспівувати якусь простеньку мелодію — і дитина заспокоюється. Часто люди, які залишаються наодинці з собою, як от мандрівники, які їдуть кудись, співають. Військові співають під час маршу. Жінки колись співали, коли пряли. Й тепер є безліч ситуацій, коли люди співають. Спів, музика роблять приємним життя. Вони допомагають нам заспокоїтися, розслабитися й відволіктися.

Але я хотів би розділити два поняття: музика та духовний спів. Не кожна музика підносить нас до небес. Є така музика, яка здатна опустити нас до пекла. І ми повинні навчитися відрізняти добре від злого.

Я хочу зауважити, що за євангельською піснею стоять не просто слова, мелодії, ритми та гармонії. Ці пісні побудовані на основі Божого Слова, а також на основі пророцтв. Ще Іван Златоуст, зазначаючи, що не всі люди хочуть читати Писання, передбачив для людей такий засіб, як псалмоспівання, яке мало заохочувати людей більше пізнавати Слово Боже. І спів псалмів мав будувати і людський дух, і емоційну сферу, сферу душевну, щоб ніщо не залишилося безплідним. Псалмоспівець не раз заохочує нас співати Богові пісні, а ще грати Йому на різних інструментах. Отже, все, чим ми можемо прославити Бога, ми повинні використовувати для Його слави. Правда, як сказано в Посланні до євреїв, наші чуття мають бути «привчені звичкою розрізняти добро й зло». І для того нам потрібно посилювати свої молитви, щоб ми навчилися розрізняти музику духовну й музику світську, ту, яка будує, і ту, яка руйнує.

Хвала нашому Господові — це перше завдання нашого співу, чи то загальнообщинного, чи особистого, чи у малих групках, коли ми збираємося по «двоє-троє». Хотілося б зауважити, що насправді осмислений духовний спів властивий людині лише після народження згори. Я недавно читав про місіонерську пару, яка проповідувала одному з племен. Люди увірували — і серед них почалося пробудження. Після того навколишні племена стали називати це плем'я «співаючим». Як з'ясувалося, до цього люди навіть не знали, що свої почуття можна виражати співом. Та коли вони навернулися до Бога, то стали співати.

Це велика ознака: коли людина відроджується й сповнюється Духом, то в неї виникає сильне бажання співати. Це є наслідок дії Духа Святого в серці людини. У Писанні сказано, що коли прийде Бог, щоб спасати людину, «буде співати безмовний язик» (Іс. 35:6). Тому мене дуже часто засмучує, коли я бачу в зібранні людей, які мовчать. Ці люди є членами церкви. І це особливий мій біль, оскільки псалмоспівання є одним зі способів сповнення Духом Святим, як зазначає апостол Павло: «І не впивайтесь вином, в якому розпуста, але краще наповнюйтесь Духом, розмовляючи поміж собою псалмами, і гімнами, і піснями духовними, співаючи й граючи в серці своєму для Господа, дякуючи завжди за все Богові й Отцеві в Ім'я Господа нашого Ісуса Христа» (Еф.5:18-18).

Так, це не єдиний спосіб наповнення Духом Святим. Сюди належить і читання Слова Божого, і молитва, і хвала Богові. Але й під час співу ми маємо можливість сповнитися Духом Святим. Не одна людина отримала хрещення Святим Духом, коли співала, тому що пісня допомагає нам відкрити серце, бо зачіпає такі глибинні сфери людської душі, яких проповіддю іноді не можна досягнути.

Коли три царі пішли воювати проти свої ворогів, цар юдейський Йосафат запропонував їм піти й запитати про волю Господню щодо цього походу. Вони пішли до пророка Єлисея. Пророк сказав: «Покличте гусляра». І коли гусляр став грати, рука Господня торкнулася Єлисея. Господь сказав йому, що робити і як — і була велика перемога. Отже, коли духовна особа грає на музичному інструменті — це має неймовірну силу. Це обов'язково впливає на серця. Не завжди Єлисей потребував підтримки гусляра, але в той момент, йому був потрібен ключ, яким стала саме музика.

Про Давила сказано, що коли він грав перед Саулом (не написано навіть, що він співав), Дух Божий, Який був на Давиді, впливав на Саулів дух. І Саул заспокоювався, злий дух відступав. Дух Божий таким чином перемагав духа злого. Ось що означає мати відкрите серце і мати в серці ті струни, на яких може грати Дух Святий, торкаючись їх Своєю силою! У цьому сила псалмоспівання й духовної музики.

Музика в церкві звучить не для того, щоб просто заповнити паузу між проповідями. Це не просто момент, коли ми можемо встати й розім'яти ноги, як іноді може звучати з уст навіть служителів. Духовний спів починається в небі й закінчується в небі, ведучи нас по земному житті.

Апостол Павло закликає: «Слово Христове нехай пробуває в вас рясно, у всякій премудрості. Навчайте та напоумляйте самих себе! Вдячно співайте у ваших серцях Господові псалми, гімни, духовні пісні!» (Кол. 3:16). Отже, спів псалмів та гімнів є одним із засобів духовного збудування й навчання Церкви Христової разом із проповіддю та вченням. Псалми закликають нас до певних дій, пробуджують у нас правильне мислення й спрямовують наші думки в правильному руслі. У Біблії сказано: «Бог Цар усієї землі, співайте навчальний псалом!» (Пс. 46:8). Співання псалмів приводить розум, дух і душу в правильний стан, у єдність та гармонію. Тому так важливо не бути осторонь співу, важливо подбати про свої душу та дух.

Спів має здатність приводити нас до освячення. Коли ми вимовляємо слова псалмів, які є навчальними та пророчими, ми виховуємо себе й освячуємо. Іван Златоуст радив християнам, щоб не впадати в спокусу, особливо під час щедрих вечерь та обідів, окрім молитви, співати й перед споживанням їжі, й після нього. Цим самим, на його думку, можна зберегти своє серце та свій дух від спокус. Це древня традиція в євангельських церквах — співати за столом, яка нині дуже часто нехтується. За нас співають магнітофони, телевізори, телефони та комп'ютери. Але Господь хоче, щоб ми співали, щоб наші уста відкривалися для хвали Господу.

Осмислений спів християнина, який вникає в те, що вимовляють його уста, є співом переможця.
Ось що про це каже Писання. Під час звершення старозавітної Пасхи юдеї мали відповідний обряд: вони співали Давидові псалми. Й Ісус не відмінив цієї традиції. Прийнявши Пасху, вони, заспівавши, зійшли на гору Оливну. Нам невідомо, що це була за пісня, але це перша згадка про спів у Новому Заповіті. Це був спів Того, Хто йшов на муку й приниження, Того, Хто мав щось втратити. Але він іде на це зі співом, а отже переможно. І зрештою Він стає переможцем!

Апостол Павло й Сила, перебуваючи в темниці у Филипах, поранені та принижені, опівночі співали та славили Бога. І в'язні слухали їх. У той час, коли ми любимо спати, дух Павлів співав, він був бадьорим. Зрештою прийшла велика перемога.

І наостанок скажу: зі співом ми прийдемо в небеса. І той, хто не співатиме тут, на землі, слави Богові, навряд чи увійде туди. І це не голослівна заява. Пророк Ісая пророкує так: «Отак визволенці Господні повернуться та до Сіону зо співом увійдуть, і на їхній голові буде радість відвічна, веселість та втіху осягнуть вони, а журба та зідхання втечуть!» (Iс.51:11). Якщо ми бажаємо прийти туди, почнімо співати псалми. Співаймо в зібраннях, співаймо вдома, під час роботи й відпочинку. Співаймо псалми своїм дітям замість колискових. І тоді ми побачимо дію Святого Духа в наших сім'ях. І коли ми налаштовуємо всі свої сили: фізичні, розумові та духовні на догоджання Богові, ми стаємо тими гуслами, які звучать для Господньої слави. Ми маємо стати тими інструментами, які звучать для слави Божої, бо Господь чекає від нас цього. У книзі Об'явлення сказано: «І я бачив щось, ніби як море скляне, з огнем перемішане. А ті, що перемогли звірину та образа його, і знамено його, і число його ймення, стояли на морі склянім, та мали гусла Божі. І співали вони пісню Мойсея, раба Божого, і пісню Агнця, говорячи: «Великі та дивні діла Твої, о Господи, Боже Вседержителю! Справедливі й правдиві дороги Твої, о Царю святих! Хто Тебе, Господи, не побоїться, та Ймення Твого не прославить? Бо один Ти святий, бо народи всі прийдуть та вклоняться перед Тобою, бо з'явилися суди Твої!» (Об. 15:2-4).

Отже, вчімося співати на землі, щоб наша пісня зазвучала й на небі.

Нехай твій спів одним
несе ненависть,
Та іншим він – як лік,
немов бальзам.
Нехай же він чиюсь
утішить старість,
Спрямує юність в світлі небеса.

Павло ЗАВ'ЯЛОВ

"Благовісник", 2,2014