Благовісник

Церква та суспільство

Християнин на робочому місці

Робота, праця — це те, з чим ми стикаємося майже кожного дня в нашому житті. Кожен з нас працює, щоб мати прожиток, одяг, житло й ін. І що цікаво, коли ми заглянемо в Біблію, то побачимо, що Слово Боже однозначно й досить часто вчить, що християнин повинен мати особливе ставлення до своєї праці.

У Писанні ми читаємо: «І все, що тільки чините, робіть від душі, немов Господеві, а не людям!» (Кол.3: 23). Цей вірш містить дуже важливий урок, який полягає в тому, що робота, навіть якщо вона найпростіша, повинна робитися, як для Господа. Тобто будь-яка робота вимагає особливого ставлення й певного посвячення.

Або, наприклад, у Посланні апостола Павла до Тита, у 2 розділі, ми читаємо такі слова: «Раби щоб корилися панам своїм, щоб догоджали, не перечили, не крали, але виявляли всяку добру вірність, щоб у всьому вони прикрашали науку Спасителя нашого Бога» (9-10).

Не думайте, що ці вірші звернені тільки до рабів і не актуальні сьогодні. Так, дійсно, сьогодні немає рабів і панів. Та настанови, дані рабам, стосуються всіх працівників тепер.

Чи розглядали ви свою працю як можливість служіння Господу? Задумайтеся про свою роботу. Чи вказує ваше ставлення до роботи вашим колегам, товаришам по службі, співробітникам, начальникам на красу Ісуса Христа і Його Євангелії? Ви можете дуже красиво викладати богослов’я, вчення Нового Завіту, але якщо на своєму робочому місці ви не будете працювати дуже добре, ви викличете осуд на істину.
Зверніть увагу на дев’ятий вірш і першу частину 10-го вірша: «Раби щоб корилися панам своїм, щоб догоджали, не перечили, не крали, але виявляли всяку добру вірність». На підставі цих слів Павла ми можемо побачити, яким має бути ставлення християнина до роботи.

Що має відрізняти християнина в роботі?

1. Послух
«Раби щоб корилися панам своїм...» (9 вірш). Християнин повинен бути слухняним працівником, незалежно від того, хто його роботодавець: жорстока й вимоглива людина, невіруюча чи милосердна віруюча. Християнин має трудитися якісно. Покірний, слухняний працівник-християнин буде яскравим свідком благої вісті Ісуса Христа. А непокірний, що не слухається, буде не прикрасою, а джерелом паплюження вчення, яке сповідує.

2. Старанність
«...щоб догоджали...» (9 вірш). Слово, перекладене як «догоджати», буквально означає «приносить задоволення». Віруюча людина повинна прагнути догодити начальнику, трудитися так, щоб його праця приносила керівнику задоволення. Віруюча людина має бути послужливою, тобто не просто виконати завдання, а намагатися зробити більше, ніж від неї вимагають.

Завдання не лише в тому, щоб виконувати свій обов’язок, а й у тому, щоб бути готовим робити більше, ніж від тебе вимагається. Але важливо пам’ятати: догоджання начальнику не має стати вищою метою. Вища мета — догодити Богу. Тому догоджання начальнику —це лише засіб для досягнення вищої мети — догодити Богові.

3. Згода
«...не перечили...» (9 вірш). Працівник-християнин не має права агресивно сперечатися зі своїм начальником заради того, щоб продемонструвати свою незгоду. Навпаки, він повинен мати поступливий характер і погоджуватися в усьому, крім того, що загрожує його фізичному та духовному здоров’ю, що суперечить істині й здоровому глузду.

Звичайно, якщо начальник пред’являє до вас вимоги, що супе­ре­чать вченню Слова Божого або порушують закони держави, ви можете виявити своє ставлення до цього на відповідних зборах працівників або навіть звернутися до представників влади відповідно до закону. Але якщо керівник не схиляє вас до гріха й порушення закону, ви повинні бути поступливим працівником, демонструвати згоду.

4. Чесність
«...не красти...» (10 вірш). Добросовісний працівник-християнин не може мати нічого спільного з крадіжкою й обманом. Його має відрізняти від інших абсолютна чесність. Тільки чесна праця може стати свідченням нашої віри в Христа.

5. Вірність
«...але виявляли всяку добру вірність...» ( 10 вірш). Працівник-християнин повинен зарекомендувати себе в очах начальника як вірна, надійна людина, на яку можна покластися. Йому можна довірити матеріальні цінності — і все буде збережене. Йому можна довірити виконання відповідальної роботи — і він виконає все своєчасно і не підведе ні за часом, ні за якістю.

Недобросовісна праця людей, які сповідують вчення Євангелії, веде до того, що з цього вчення будуть глузувати й насміхатися люди світу.

Отже, послух, старанність, згода, сумлінність і вірність — ось що має відрізняти працю справжнього християнина.

Остання частина 10-го вірша описує результат такої праці. Праця, яка відповідає здоровій науці, приведе до приголомшливих результатів, тому що зробить віруючого «прикрасою науки Спасителя нашого Бога». Праця, яка відповідає вченню Біблії, робить Євангелію прекраснішою, привабливішою, красивішою і несе яскраве свідчення про Ісуса Христа.

На завершення хотів би процитувати слова Джона Пайпера: «Оскільки Бог посилає нас на робочі місця як носіїв Його образу, то наші траншеї мають бути викопані прямо, з’єднання труб не протікати, хірургічні розрізи бути бездоганними, текст має форматуватися ретельно, страви, які готуються, мають бути поживними й красиво поданими, тому що Бог — це Бог порядку й краси».

Антон ІВАНОВ

"Благовісник", 2,2015