Головна

Про нас

Останній номер

Архів номерів

Статті

Замовити друкований варіант

Пожертвування

Інтернет-ресурси

Новини Церкви ХВЄ України


Актуальне запитання

Адреси церков ХВЄ та розклад богослужінь

Благовісник у Фейсбуці



Репортаж

Святкування 80-річного ювілею Церкви ХВЄ України в селі Човниця

Додано 28.09.2009

26 вересня 2009 року село Човниця, що в Ківерцівському районі на Волині, приймало особливих гостей — єпископів майже усіх обласних об’єднань Церкви християн віри євангельської України, її старшого єпископа Михайла Паночка, служителів місцевих громад, представників влади, іноземних гостей — Церква ХВЄ України відзначала своє 80-річчя. Це невелике поліське село може гордитися своєю історією: тут народився всесвітньовідомий вчений, математик, академік Михайло Кравчук, про що нагадує музей його імені та пам’ятний знак на місці батьківської хати. А за кілька десятків метрів від цього знаку розташувалася стара дерев’яна споруда, яку, здавалося б, не зачепив час: дім молитви церкви євангельських християн-баптистів. Він побудований на обійсті дядька академіка Йосипа Кравчука, який був першим євангельським християнином у селі. Ще на початку 20 століття через самостійне читання Біблії він прийшов до думки про хрещення в дорослому віці через повне занурення у воду. На початку 20-их років у Човниці утворилася велика баптистська церква. За активної участі Олександра Кравчука, сина Йосипа, був побудований великий дім молитви, який зберігся і дотепер. Варто зауважити, що при усіх режимах: польському, німецькому, радянському цей будинок використовувався виключно за призначенням — для богослужінь. Саме у ньому і відбулося ювілейне зібрання, де згадувалася ще одна важлива сторінка історії села: зародження Союзу християн віри євангельської (п’ятидесятників). Як відомо з історії, 20-і роки минулого століття характерні небувалим євангельським пробудженням на теренах Волині. Саме тоді зародилися сотні протестантських церков, більшість з яких існують і дотепер. Село Човниця стало колискою та центром двох євангельських рухів: баптистського та п’ятидесятницького. Саме тут 5 травня 1929 року відбувся Всепольський об’єднаний з’їзд українських, польських, білоруських та німецьких п’ятидесятників. На ньому був утворений Всепольський союз християн віри євангельської та накреслені основні напрямки його діяльності.

І ось через 80 років керівники та служителі Церкви ХВЄ України, яка є правонаступницею вищезгаданого Союзу, зібралися у старому молитовному будинку, щоб згадати основні моменти дороги, якою Бог вів віруючих, та подякувати Господові за цей нелегкий, але цікавий шлях. Ювілейне зібрання привітав єпископ церков ХВЄ Волині Михайло Близнюк, єпископ церков ХВЄ Рівненщини Віктор Боришкевич, пастор місцевої баптистської церкви Андрій Гонтар. Важливою сторінкою ювілейного служіння стала історія зародження та розвитку Церкви християн віри євангельської, з якою присутніх ознайомив старший єпископ ЦХВЄУ Михайло Паночко. А потім святкове зібрання привітали представники влади. Голова облдержадміністрації Микола Романюк зокрема сказав: «80 років в історичному процесі — час невеликий. Але якщо спроектувати його на людське життя — то у цьому просторі він охоплює декілька поколінь, які пройшли через воєнні лихоліття, духовний розбрат, злам і відродження людських цінностей, приниження і розквіт національної самобутності. На сторожі втілення і збереження високих християнських ідеалів завжди стояло, стоїть і буде стояти християнство. Я високо ціную ту роль, яку відіграє в області Волинське об’єднання християн віри євангельської у досягненні єдності українського народу та подальшого утвердження злагоди і миру в суспільстві. Вітаючи вас з ювілеєм, переконаний, що усі ми будемо вірою та правдою служити високим ідеалам вічного Христового вчення». На підтвердження своїх слів Микола Ярославович вручив старшому служителю Волинського об’єднання церков ХВЄ Михайлу Близнюку подячну грамоту. Окрім керівника області, ювілейне зібрання вшанували своєю присутністю та теплими словами керуючий справами виконавчого апарату обласної ради Андрій Киричук, голова Ківерцівської райдержадміністрації Леонтій Кричкевич, завідувач сектору у справах релігій Волинської облдержадміністрації Володимир Дорошенко, голова сільської ради Клавдія Міщук. Заступник міністра транспорту, депутат Верховної Ради останнього скликання Петро Кравчук у своєму зверненні передав вітання від Олександра Турчинова та Василя Онопенка, з якими зустрічався напередодні, і оприлюднив інформацію про те, що у приміщенні Верховної Ради депутати-християни щочетверга о 8 годині ранку збираються на молитву за Україну, на яку запрошують і представників уряду. Вітальне слово мали також пастори з Італії, Німеччини, США. Закінчуючи першу частину зібрання, єпископ Василь Боєчко зі Львова сказав: «На нашому шляху були і здобутки, і невдачі, героїчні сторінки і помилки. Але Церква завжди була безкомпромісною. За це вона платила високу ціну: Волинь є рекордсменом за кількістю переслідуваних віруючих. Щоб допомогти нашому краєві, який знаходиться у лещатах аморальності та бездуховності, потрібна сильна та духовна Церква. Шлях наших батьків та дідів є добрим прикладом служіння Богові та людям».
Після святкового обіду ювілей продовжився богослужінням, у якому взяли участь єпископи, пресвітери, українські та зарубіжні гості.

Юрій ВАВРИНЮК

Історію створення та подальший шлях Союзу християн віри євангельської читайте >>>

Дім молитви с. Човниця
Дім молитви, с. Човниця

Гостей зустрічав оркестр церкви м. Горохова
Гостей зустрічав оркестр церкви м. Горохова

Михайло Близнюк
Михайло Близнюк

Петро Кравчук
Петро Кравчук

Віктор Боришкевич
Віктор Боришкевич

Василь Боєчко
Василь Боєчко

Молитва подяки
Молитва подяки

Голова облдержадміністрації вручає єпископу Михайлу Паночко вітання
Голова облдержадміністрації вручає єпископу Михайлу Паночко вітання

Представники влади
Представники влади

Вальдемар Сардарчук
Вальдемар Сардарчук, Німеччина

Ювілейне зібрання

Фото на згадку

 

Українська християнська поезія