Головна

Про нас

Останній номер

Архів номерів

Статті

Замовити друкований варіант

Пожертвування

Інтернет-ресурси

Новини Церкви ХВЄ України


Актуальне запитання

Адреси церков ХВЄ та розклад богослужінь

 
Документи

Послання сучасникам і грядущим поколінням

У дні написання цих слів світ постає сценою великої трагедії: безпрецедентні війни й битви між народами та класами; великі революції, через які ріки крові проливаються в усіх куточках світу; економічна депресія, безробіття, голод і недоїдання…

Під впливом цих катаклізмів деякі мислителі наших днів, опираючись на теорії песимізму, кажуть, що вся наша культура й весь світ йде до загибелі й іншими словами сповіщають зло. Одним з них є шановний німецький вчений Шпенглер, який написав книгу про «грядущі руїни цивілізацій Заходу».

Інтелектуальний і духовний стан більшої частини людства відображає чистий песимізм, який із дня на день зростає повсюди. Як на мене, такий песимізм є результатом песимізму в минулому, і це може стати обличчям песимізму в майбутньому.

Моя ж біографія — це опис життя оптиміста, який був вибавлений від життя песимізму могутньою і люблячою рукою Того, Хто сказав: «Радійте, бо я світ переміг» (Ів. 16:33). Все своє життя намагаюся провадити, керуючись золотим правилом християнського оптимізму: «Тим, хто любить Бога, все допомагає на добро» (Рим. 8:28).

Майже все своє життя я провів у Росії — країні великої печалі. Російські люди тяжко страждали при попередньому режимі, але зміни після революції принесли ще більші страждання... На людський погляд, песимізм міг би бути повністю оправданим для тих, хто живе в Росії. Але, сприймаючи світло Христове, я прожив піввіку в Росії при старому та новому режимах із серцем, що випромінює оптимізм.

Якби це було можливо, я хотів би виступити по радіо на весь світ зі словами: «Не будьте песимістами, будьте оптимістами. Песимізм робить вас слабкими; оптимізм дає вам силу і здатність долати все зло, яке є в світі». Я також проголосив би на весь світ: «Шляхом до цього є Христос!»

Таке моє звернення до світу. Але, на жаль, є песимізм і серед християн — це нейнеприродніше явище у світі. Вчення Ісуса Христа — це кришталево-чистий оптимізм. Як же можуть Його учні бути песимістами? Це неймовірно, але, на жаль, правда. На своєму життєвому шляху я зустрічав багатьох християн, які дивилися крізь темні окуляри песимізму на майбутнє світу та християнства: на людство, на культуру та наукові досягнення людства і навіть на християнство поза своїм колом.

Таким я скажу: «Ви не розумієте свого Христа, Який сказав: «Хіба можуть гості весільні сумувати, поки з ними ще є молодий?» (Мт. 9,15). «Це Я вам говорив, щоб радість Моя була в вас, і щоб повна була ваша радість!» (Ів. 15:11). Того, Хто запевняє своїх послідовників: «Ніхто радості вашої вам не відійме!» (Ів. 16:22).

Я закликаю песимістів переглянути свій духовний стан, і ви виявите, що песимізм — це хвороба, яку необхідно лікувати. Таким кажу: якщо вони будуть наближатися до Христа, Він зцілить їх, вони забудуть свій смуток і будуть сяяти промінням нев’янучого оптимізму віри в Ісуса Христа.

Ваш, торжествуючий в Ньому, І. С. Проханов, січень, 1933, Нью-Йорк

"Благовісник", 3,2011

Українська християнська поезія