Благовісник

Життя навколо нас

Тихе розлучення небезпечніше гучного скандалу

Як пастор церкви, багато років консультуючи подружні пари, я все більше переконуюся в необхідності звертати увагу на дуже важливу частину повсякденного життя будь-якої людини, ім'я якої — спілкування. Буває, чоловік та жінка тижнями не розмовляють між собою і не бачать в цьому нічого поганого. Робота, діти, друзі чи особисті амбіції здаються дорожчими від марних балачок. Однак нехтування щоденним спілкуванням приводить навіть найщасливіший шлюб до безмірного краху.

Важлива сфера щоденного життя

Бог створив людину з глибокою потребою спілкуватися з собі подібними. Апостол Іван у своєму соборному посланні відкриває нам дивовижну істину: «Якщо ж ми ходимо у світлі, як і Він у світлі, то маємо спільність один з одним і кров Ісуса Христа очищає нас від усякого гріха». Все дуже просто: чим більше Божого світла в нашому житті, тим більшою є потреба у спілкуванні; і таке спілкування забезпечується Його присутністю та силою.

Не захотіли і не змогли

Скажу, для прикладу, що в багатьох церквах у команді служителів вибудовані суворі офіційні робочі стосунки. Проводячи багато часу в колективі й виконуючи великі обсяги роботи в церкві, служителі все-такне змогли чи не вважали за важливе й потрібне побудувати близькі дружні стосунки, де цінуються особисті переживання і співпрацівники готові носити тягарі один одного. Команда, у якій вибудувані глибокі комунікативні стосунки, приречена на тривалий успіх і захист від втрат у своїх рядах. Актуальність цієї простої, але вкрай важливої істини, незрівнянно більше зростає у подружжі.

Прокляття сучасного суспільства

Консультуючи людей багато років, ми з дружиною зауважили, що відсутність близьких душевних зв'язків входить у трійку основних проблем сучасної сім'ї. І ця проблема ще більш руйнівна тому, що їй не вділяється гідної уваги. Прокляття сучасного суспільства: поспіх і зайнятість — у коловороті життя сучасній людині бракує часу на безліч справ. І, звичайно, доводиться розставляти пріоритети.

На жаль, у цьому списку в багатьох сімей служіння в церкві, робота та інші важливі обов'язки стають далеко попереду, а часу, щоб просто бути разом один з одним і зі своїми дітьми, дуже мало або ж просто немає. Через низьку оцінку важливості спілкування той короткий час, який чоловік та дружина проводять разом, часто приводить до стану нервозності: «Я тут сиджу з тобою, а мені стільки справ ще треба зробити».

Сімейний бермудський трикутник

Ми також почали зауважувати, що будувати стосунки в церкві й на роботі набагато простіше, ніж у сім'ї; характер такого спілкування циклічний і за своєю якістю більш низький. Часто у великій церкві рівень спілкування носить привітальний та інформаційний характер, і в цьому немає проблеми. Але коли з такою якістю спілкування живе подружжя, це вже біда. Я називаю це «тихим розлученням»: вони живуть під одним дахом, сплять в одному ліжку, ростять своїх дітей, але кожен живе своїм життям у свой самотності.
У них немає глибокого відкритого емоційного зв'язку, і часто ситуація заходить так далеко, що потреба у спілкуванні зникає повністю. Такому подружжю, коли вони разом, просто ні про що поговорити, і кожен поглинутий своїм «бермудським трикутником»: він — холодильник, телевізор, диван; вона — кухня, діти, господарство.

Гріх, одягнутий в білий одяг

Я також зауважив, що деякі брати й сестри в церкві дуже діяльні не тому, що люблять Господа й посвячені Йому, а тому, що їхній власний дім їм погано пахне, їм там скучно. Такі люди будуть малоефективні для Царства Божого. Ми говоримо, що перелюб — страшний гріх, який веде до духовної смерті, і це істина. Але коли подружжя задовольняє свої емоційні потреби на стороні, обкрадаючи один одного, це — гріх, подобається це комусь чи ні.

Я знаю людей, які ніколи не зраджували один одному на фізичному рівні, але побудували з іншими людьми глибокий емоційний зв'язок, який носить інтимний характер, допустимий і необхідний тільки в шлюбі. І, як правило, з особами протилежної статі такий душевний зв'язок буває сильнішим від фізичного і є, по суті, емоційним перелюбом, від якого руйнується шлюбний союз. Трагедія полягає в тому, що гріх одягнутий в білий одяг, і його далеко не кожен бачить.

Мотузка, скручена утроє

Перші кроки на шляху побудови правильної, благословляючої шлюб комунікації полягають у розумінні цієї сфери спільного життя подружжя.

Люди часто надають більше значення духовному союзу в подружжі, і це правильно та чудово, коли сексуальний союз захищений посвяченням і бажанням більше дати, ніж узяти. Дружба в шлюбі — важлива складова сильної любові. Біблійна істина гласить, що мотузка, скручена утроє, не скоро порветься. Глибоке дружнє спілкування в атмосфері повної відкритості, довіри й чесності, інакше кажучи, коли подружжя емоційно «голе» один перед одним, як в Едемському саду, і при цьому не боїться та не соромиться, є великим Божим благословенням.

На основі Слова можу запевнити, що це і є вершина любові. Христос сказав: «Ніхто більшої любові не має над ту, як хто свою душу поклав би за друзів своїх» (Ів. 15:13).

Складне завдання — побудувати такі стосунки з найближчою людиною, але нагорода, повірте, перевершить усі сподівання. Коли ви вже не зможете виконувати багато обов'язків і вас звідусіль відправлять на пенсію, а ваші діти виростуть і вирушать у самостійне життя, то ваш союз любові й дружби, увінчаний вінцем міцних непорушних стосунків, буде перед Богом благовонною жертвою, яка благословлятиме вас і всіх, хто живе поряд з вами.

Володимир ХВАЛОВ,
пастор, консультант з питань сім'ї та шлюбу

"Благовісник", 3,2014