Благовісник

Медичні клініки. Внесок євангельських християн у медицину та охорону здоров’я

«Ось, Я прикладу йому пластиря і цілющі засоби і вилікую їх, і відкрию їм повноту миру та істини» (Єр.33:6).

Християни сповідують, що тіло людини — храм Святого Духа, тому до нього треба ставитися дбайливо. Вони вірять, що зцілення від недуг може прийти завдяки молитвам, але також вважають, що Бог дав людям розум дбати про своє здоров’я і не шкодити йому. Культура здорового способу життя християн не тільки довела перевагу біблійних цінностей для життя та довголіття, але й набула широкого визнання й популярності в суспільстві. Мобільні та стаціонарні християнські медичні клініки зробили послуги лікарів доступними не лише для малозабезпечених людей, віддалених поселень, але й в умовах окупації. Особливістю цих клінік є те, що часто вони проводять медичні огляди одночасно з наданням духовної допомоги: з пацієнтами працюють також служителі та душеопікуни.

Наведемо приклади найвідоміших організацій медиків-християн, які служать людям із власної ініціативи та об’єднуються задля спільних завдань і місій.

Християнська молодіжна медична асоціація (ХММА) об’єднує фахівців у медичній галузі для професійного, духовного та лідерського розвитку, а також для спільного служіння через професію Богові й людям у церквах та суспільстві. Асоціація налічує близько 300 членів. Вона проводить:

- навчальні заходи для молодих фахівців (національні конференції, регіональні форуми, місцеві гуртки);

- громадські проекти, спрямовані на поширення вчення Ісуса Христа (сприяння викладанню християнської етики та теорії творення в шкільних навчальних програмах, пропагування сімейних цінностей в освітніх закладах, боротьба за здоровий спосіб життя молоді);

- благодійні виїзди до сіл за участю фахівців: терапевта, офтальмолога, хірурга, кардіолога, ендокринолога (окремо — стоматологічні виїзди) з наданням медикаментів згідно з діагнозами.

- масові заходи (всеукраїнські конференції, конгреси медиків-християн східної Європи, міжнародні медичні табори).

Християнська мобільна медична команда (ХММК) — благодійна організація, яка задіяна в консультативній допомозі населенню. Медичні працівники-волонтери (лікарі, медсестри, фельдшери) разом із представниками церкви та соціальними працівниками надають безкоштовні медичні консультації, благовістять, проводять просвітницьку роботу щодо здорового способу життя, шкідливих звичок та профілактики найпоширеніших хвороб, доставляють гуманітарну допомогу малозабезпеченим сім’ям, дитячим та геріатричним будинкам, населенню, що постраждало від стихійного лиха.

Протягом благодійних акцій у населених пунктах медична команда розгортає пересувну клініку. Пацієнти мають можливість отримати консультації терапевта, педіатра, гінеколога, хірурга, травматолога, окуліста, стоматолога. В арсеналі діагностичних засобів клініки є електрокардіографія, ультразвукова апаратура, лабораторія, рентген, пікфлуометрія, ото- та офтальмоскопічне обладнання. Спеціалісти намагаються працювати в тісному контакті з місцевими працівниками охорони здоров’я.

Після медичного обстеження кожен пацієнт має можливість послухати проповідь Євангелії, поспілкуватися з християнським консультантом, отримати безкоштовну літературу. Для дітей організовується окрема програма з іграми, конкурсами та подарунками.

ХММК є проектом Міжнародної благодійної організації «Надія в дії», яка забезпечила команду медиків пересувним мобільним трейлером, що становить два медичні кабінети з обладнанням. Від початку метою Християнської мобільної медичної клініки було зменшити людські страждання й підняти духовний рівень населення України. Керівник проекту — Мирослав Гловацький.

Міжнародний благодійний фонд «Варнава» також надає медичну допомогу. При ньому також працювала християнська мобільна клініка. Лікарі з ліками, вітамінами й окулярами відвідували віддалені населені пункти, де були складнощі з отриманням медичної допомоги. У кожній команді був психолог-душпастир.

Згодом географія поїздок клініки поширилася на всю Україну, в тому числі — на прифронтові населені пункти. Активна учасниця цього проекту, лікар-окуліст Ірина Власенко пізніше організувала в Україні очну клініку, яка забезпечує безкоштовну перевірку зору та надає окуляри. Такі акції, зокрема, проводяться в місцях позбавлення волі.

Мобільна медична клініка Асоціації «Еммануїл» укомплектована сучасним обладнанням і лабораторією й обслуговує населення з 2003 року. За відгуками пацієнтів, ціни — демократичні, обслуговування — на високому рівні. Усі зібрані кошти йдуть на забезпечення потреб клініки та виїзні акції. Директор клініки — Галина Кучер, головний лікар — Валерій Зинюк.

У суботу лікарі приймають людей безкоштовно за спеціальною програмою допомоги малозабезпеченим. Крім того, команда лікарів-християн бере участь у організації благодійних акцій і забезпечує медичний супровід пацієнтів, у яких під час обстеження виявляються серйозні захворювання.

Понад 20 разів на рік команда з 25 лікарів їде по всій країні, щоби безкоштовно обстежувати людей за організаційної підтримки місцевих протестантських церков. Пріоритетними є села, де населення рідко звертається до медичних установ. У команді завжди присутні консультанти духовно-психологічної підтримки. Відвідують людей і вдома — тих, хто не може дістатися до локації клініки. Усі ліки, які є в перевізній аптеці, пацієнти також отримують безкоштовно.

Зокрема мобільна клініка Асоціації «Еммануїл» їздить у Східну Україну, аби допомогти жителям міст, потерпілих від війни. Щороку здійснюється близько 20 таких поїздок.

Виїзні акції привели до відкриття в Києві стаціонарного Благодійного медичного центру. Його мета — надавати безкоштовну допомогу сиротам, а також багатодітним, неповним та малозабезпеченим сім’ям.

ADRA України — представництво всесвітньої мережі Адвентистського Агентства Допомоги та Розвитку, яка надає населенню матеріальну, соціальну та психологічну допомогу, у тому числі й медичну.

Зокрема організація реалізовує проекти з надання матеріальної підтримки та розвитку потенціалу закладів охорони здоров’я на території конфлікту в Україні, які передбачають закупівлю медичного обладнання для лікарень, проведення курсів підвищення кваліфікації для лікарів тощо.

Медичний центр «Ангелія» проводить благодійні акції для ветеранів АТО та членів їхніх сімей. Одною з таких акцій стали безкоштовні стоматологічні консультації та лікування, які здійснювалися фахівцями з США та Києва з участю волонтерів-перекладачів. Крім медичної допомоги, лікарі консультували пацієнтів, як підтримувати здоров’я зубів. Усі відвідувачі, серед яких були дорослі й діти, отримали в подарунок засоби для догляду за ротовою порожниною.

Центри здорового способу життя. Щороку адвентистські санаторії відвідують понад 3000 людей. Регулярно проводяться літні виїзні табори здоров’я за санаторною програмою. Є спеціалізовані табори — для онкохворих, гіпертоніків, діабетиків, людей із депресією.

Громади АСД активно пропагують ЗСЖ, реалізовуючи програми: «Дихайте вільно» (звільнення від тютюнової залежності), «Контроль ваги», «Боротьба зі стресом», «Перемога над гіпертонією», «Як навчитися прощати», «Перемога над діабетом», «Здоровий сон», «Живіть радісно», «Школа здорового харчування» і т. ін. Вони проводять лекції, клуби здоров’я, а також створили близько десятка Центрів здорового способу життя. Відомі адвентистські лікарі з-за кордону діляться досвідом із українськими колегами.

Баптистська благодійна мобільна клініка зору «Ясне бачення». Цю клініку започаткував американець Брюс Мак-Дональд під час проживання в Україні з 2005 до 2014 року. Він активно звершував служіння благовістя та очолював соціальне служіння в області. Клініка співпрацює з місцевими баптистськими громадами. Церква організовує прийом, запрошуючи охочих перевірити зір. Під час очікування своєї черги з присутніми проводяться бесіди зі служителями у вільній атмосфері за кавою чи чаєм. Лікарі перевіряють зір, при потребі виписують направлення на подальше обстеження, а кому потрібно — одразу безкоштовно дають окуляри. Майже за сім років служіння благодійної клініки було роздано сорок тисяч пар окулярів та примірників Нового Завіту в Донецькій та Луганській областях. Сьогодні благодійна мобільна клініка зору працює по всій Україні.

Отже, християни досить потужно працюють у сфері охорони здоров’я, допомагаючи в боротьбі з хворобами (лікування, надання ліків), профілактиці захворювань і популяризації здорового способу життя (семінари та інші заходи), а також надаючи психологічну та духовну підтримку (консультації психологів-християн, молитва, душпастирство). З початком пандемії християни також активно долучилися до боротьби з поширенням Covid-19.

За матеріалами асоціації «Поклик» та інтернет-ресурсів

Благовісник, 4,2020