Благовісник

Мовою притчі

Чим наповнене наше життя?

Якщо ви не встигаєте за шаленим темпом життя, якщо вам катастрофічно не вистачає 24 години на добу, якщо ви втомилися фізично та духовно від безлічі справ, які ніяк не можете закінчити, згадайте наочний приклад, який психологи та викладачі люблять показувати слухачам.

На столі стоїть прозора банка, на третину наповнена піском. Біля неї — великий м'яч, м'ячики для гольфу та купа дрібної гальки. Лектор запитує слухачів: «Чи можна все це помістити в одну банку?» Оскільки відповісти дати важко, він пропонує з'ясувати це на ділі.

Спочатку всипає дрібну гальку, яка ще на третину заповнює посудину. Потім — тенісні м'ячі. Вони ледь поміщаються в банці, але добре потрусивши нею, м'ячики лягають так, що якась частина посудини ще вільна. Але, на превеликий жаль, для великого м'яча цього мало — він ніяк не влізає в банку…
«Отже, експериментальним шляхом ми дізналися, що ці всі предмети неможливо вмістити в банку такого об'єму, — підсумував лектор. — Я правильно кажу?»

Хтось із кмітливих слухачів підняв руку: «А зробіть навпаки: почніть із великих предметів і наприкінці всипте пісок». — «Що ж, спробуймо», — погодився лектор.

Тепер предмети значно краще влягалися в банці: досить було трохи струсонути її, як відразу ж збільшувалося вільного місця. Причому, при кожній черговій операції можна було б сказати, що банка повна: великі предмети займали майже весь об'єм, а коли всипали дрібніші, вони просто заповнювати вільний простір між ними. Але експеримент знову не вдався: купка піску все-таки залишилася на столі.
«Скажіть, чи повна зараз банка? — запитав лектор. — «Так!» — «А от і ні! Перевіримо!» — промовець узяв чашку з кавою і вилив рідину в банку. Вона легко вмістилася у, здавалося б, повній посудині.
«Ця ілюстрація допоможе нам розставити пріоритети в житті, — лектор перейшов до головної частини своєї лекції. — Банка — це наше життя, яке ми наповнюємо різними справами: більшими, меншими і зовсім дріб'язковими. Нерідко ми робимо помилку, спочатку заповнюючи його «піском» — великою кількістю дрібних справ, потім — більш важливими, а найважливіші в результаті можуть і не «вміститися». Якщо ми розтратимо час, силу, енергію, натхнення на дріб'язковий «пісок», у нас в житті не залишиться місця для чогось більш важливого. «Наповнювати» життя потрібно з найголовнішого: турботи про свою безсмертну душу, особистих стосунків з Богом. Потім — сім'я, друзі, здоров'я, служіння Богові та людям, улюблена робота. Далі йдуть дрібніші речі: захоплення, подорожі, автомобілі, обстановка у квартирі. І що головне: при такій ситуації життя завжди буде «повне», відсутність якоїсь дрібнішої речі не буде впливати на нашу «повноту». А якщо не вистачить місця для якоїсь купки «піску» — не страшно, такий дріб'язок не вартий уваги. Тому цінуйте тим, що дійсно варте уваги: вашими стосунками з Богом, родиною, дітьми, друзями. Знайдіть час для читання Слова Божого чи просто гарної книжки, для прогулянки з дітьми весняним полем чи осіннім лісом…»

«А що означає кава? — запитав хтось з уважних слухачів. Промовець посміхнувся: «Дякую, що звернули на це увагу. Яким би щільним не був у вас графік, як би ви не були «заповнені» важливими справами, у вас завжди знайдеться місце для чашки кави з друзями».

"Благовісник", 1,2012